Yol Güzergâhı

Karadeniz'de Gezilecek 25 Harika Yer

Karadeniz'de Gezilecek 25 Harika Yer

Karadeniz'de Gezilecek 25 Harika Yer

Türkiye'de yemyeşil ormanların yanında kanyon, mağara, şelale, göl, nehir, yayla gibi pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan Karadeniz'in, gezilip görülecek yerleri hangileridir?

Her mevsimi ayrı özellikte ve güzellikte olan Karadeniz Bölgesi'nin gezilecek görülecek 25 harika yerini sizler için derledik.
 Karadeniz’de öncelikle nereler gezilip görülmeli? Bölge alternatif çok sayıda turizm seçeneği sunuyor ziyaretçilerine. Özellikle Doğu Karadeniz'de yayla turizmi büyük ilgi görüyor günümüzde... Batı Karadeniz ise konakları, dini, kültürel, tarihi eserleriyle ön plana çıkıyor.
Karadeniz turları, bölgenin tamamını  kapsayabileceği gibi aynı zamanda belirli alanları kapsayan lokal gezi seçenekleri şeklinde olabilmektedir. 

Gürcisten sınırından başlayarak boydan boya batıda Sakarya Ovası'na kadar uzanan Karadeniz, Türkiye'de en çok milli parkın ve tabiat parkının bulunduğu bölgelerden birisi. Yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini çeken Karadeniz coğrafyası baştan başa keşfedilmeyi bekliyor.
Karadeniz'in masmavi denizinin yanında yeşilin her tonunu bulabileceğiniz uçsuz bucaksız yaylaları, gürül gürül akan dereleri, çayı,  muhlaması ve tarihi, kültürel özellikleriyle benzersiz bir coğrafya...
Başlı başına bir kültür hazinesi olan Karadeniz'de gezilecek birçok yer var. O halde Karadeniz'in gezilecek 25 harika yerini keşfetmeye var mısınız?

Karadeniz'de Gezilecek Yerler Listesi

1) Gölcük Tabiat Parkı l Bolu

Türkiye’nin en popüler doğal güzellikleri arasında bulunan Gölcük, Bolu yakınlarında sadece 15 km... Deniz seviyesinden 1200 metre yükselikte bulunan  gölün, çevresinde her türlü yürüyüş ve doğa sporları yapılabiliyor.

Gölcük Tabiat  Parkı, korumaya alınarak park haline gelince daha da ilgi görmeye ve ismi geniş kitlelerce duyulmaya başlamış. Köknar, gürgen ve kayın ağaçlarıyla dolu tabiat parkında çekeceğiniz fotoğraflar, yapacağınız yürüyüşler hayatınıza renk katacak size yeniden bir yaşam enerjisi verecek. 

2) Onur Anıtı l Samsun

Samsun'un simgesi kabul edilen Atatürk heykeli, kent merkezinde, Avusturyalı heykeltıraş H. Kriphel tarafından 1931 yılında yapılmış, 1932 tarihinde açılışı gerçekleştirilmiştir.

Atatürk, büyük bir kaide üzerinde şahlanan atın üzerinde bütün heybeti ile görülüyor.  Şahlanan atın üzerinde dimdik  duran Mustafa Kemal; Türk milletinin gücünü ve korkusuzluğunu ifade ediyor. 

Karadeniz'in nüfusu en kalabalık şehri olan Samsun; Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı şehirdir ve gezilip görülecek çok sayıda yer sizi bekliyor.

Samsun Gezilecek Yerler İçin Tıklayın

3) Güzelcehisar Lav Sütunları  l Bartın

bartın güzelcehisar lav sütunları

Bartın’a 17 km uzaklıktaki Güzelcehisar; 80 milyon yıllık lav sütunlarıyla dikkat çekmektedir. Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia'da, Türkiye'de ise sadece Bartın'da bulunan lav sütunları turizme kazandırılması üzerine büyük bir ilgi gördü. 

Gezinti alanı içinde bulunan iskele, ahşap yürüyüş yolları ve seyir terası; ziyaretçilerine, doğa ile tarihin iç içe geçtiği atmosferde muhteşem bir manzara sunuyor. Kamp olanağı da mevcut olan Güzelcehisar, İnkumu Plajına da oldukça yakın. 

Bartın ve şirin ilçesi Amasra'nın gezilip görülecek çok sayıda mekanı sizi bekliyor.

Detay İçin Bartın Gezilecek Yerler İçin Tıklayın

4) Karagöl Sahara Milli Parkı l Artvin

karagöl sahara milli parkı

Artvin'in Şavşat ilçesinde, köknar ormanları arasında bulunuyor Karagöl.  Bu bölge aynı zamanda “Karagöl Sahara Milli Parkı” adıyla tescillenmiş bir doğal park alanı.  Milli Park alanlarından biri Karagöl diğeri ise Sahara Yaylası'dır. Toplamda 3.766 hektarlık bir alanda bulunmaktadır.

Karadeniz'de gezilecek en önemli yerler arasında yer alan milli parkta konaklama imkânı yanında, kamp yapabilme şansınız da vardır. Çevresinde doğallığını koruyan birçok köy bulunuyor Karagöl'ün.

Türkiye'nin Milli Parklarına buradan ulaşabilirsiniz.

5) Sümela Manastırı l Trabzon

altındere vadisi milli parkı

Türkiye'nin en önemli milli parklarından birisi olan Altındere Milli Parkı Trabzon'un güneyinde Maçka ilçesi sınırları içerisindedir. Park  sınırları içinde muhteşem Sümela Manastırı bulunmaktadır. Altındere vadisine hakim Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılmaktadır.

270 m yükseklikte bulunan manastır görkemli konumu ve muhteşem mimarisiyle dikkat çeker. Manastırın içinde kütüphane kilise, rahip odaları şapel ayazma ve mutfak bölümleri bulunmaktadır.

Karadeniz gezilerinin vazgeçilmez durakları arasında yer alan manastır her yıl yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilmekte...

Detay için Trabzon Gezilecek Yerler İçin Tıklayın

6) Boztepe l Ordu

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden birisi olan Ordu, Boztepe’nin yamaçlarına serilmiştir. Denizden 450 mt. yükseklikte olup, İlin tüm güzelliğini, Karadeniz’in muhteşemliğini Boztepe’den seyretmek doyumsuzdur.

Ordu şehir merkezine 6 km. mesafede olan alana  dilerseniz teleferikle  de çıkıp inebilirsiniz. Yeme içme ve dinlenme tesisleri ile ormanlık piknik alanları mevcuttur.

Karadeniz'i en iyi görebileceğiniz en önemli gezi rotalarından birisi olan Boztepe; size farklî bir ortam yaşatacak.

7) Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi l Kastamonu

İnanç turizminin en önemli merkezlerinden birisi olan külliye, Kastamonu'nun tarihi semtlerinden birisi olan Hisarardı Mahallesinde bulunmaktadır. Külliyeye ismini veren Şeyh Şaban-ı Veli 15. yüzyılın sonlarında Kastamonu’da doğmuş 1568 tarihinde aynı şehirde vefat etmiştir. 

Yaşadığı dönemde medrese eğitiminin yanında tasavvuf eğitimi de alan Şeyh Şaban-ı Veli,  büyük bir mutasavvıf ve Anadolu erenlerinden birisi olarak kabul görmektedir.

Anadolu'nun köklü şehirlerinden birisi olan Kastamonu'da bulunan külliye içerisinde camii, türbe, dergah evleri, asa suyu, çilehane,  şadırvan,  aşevi bulunmaktadır. Selamlık olarak yapılan konak, günümüzde vakıf eserleri müzesi olarak hizmet vermektedir. 

8) Safranbolu Evleri l Karabük

Karadeniz gezilerinin vazgeçilmezi Karabük'ün Safranbolu ilçesi adeta bir açıkhava müzesi... Bugün koruma altına alınmış 1000'e yakın tarihi ev var Safranbolu'da... Her birisi kendine has mimari tarzı, zarafeti, estetiği ve büyüsüyle maziden bugüne çıkagelmiş gibi...

UNESCO Miras listesi içerisinde yer alan Safranbolu evleri, günümüzde turistik amaçlı otel, restoran ve cafe olarak işletilmekte. 

safranbolu evleri Safranbolu ile ismi özdeşleşmiş evleri ve evlerin oluşturduğu tarihi Safranbolu çarşısı, gezilip görülmeğe değer güzellikte.. 

9) Cezaevi Müzesi l Sinop

Karadeniz'in en önemli  liman kentlerinden birisi  olan  Sinop'un  en önemli gezi duraklarından birisi, uzun  yıllar  zindan olarak kullanılan günümüzde ise  müzeye dönüştürülen  Tarihi Cezaevi Müzesi. Kırım Savaşından  sonra tersane kapatılınca  tarihi bina, cezaevine olarak kullanılmaya başlanmış.

Üç tarafı deniz ve surlarla çevrili  hapishanede;  Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Burhan Felek, Kerim Korcan gibi  çok sayıda ünlü yazar düşünür hapis yatmıştır.  1999 yılında  müzeye dönüştürülen  tarihi mekan, kente gelenlerin en önemli gezi rotalarından birisini oluşturmaktadır.  

10) Zil Kale l Rize

Türkiye'de çayın başkenti Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Fırtına Vadisinde bulunan kale, asırlardır korunabilmeyi başarmış, çevresindeki yemyeşil manzarasıyla görülmeğe değer nitelikte...
Sarp bir kayalık üzerinde 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Zilkale, ihtişamlı görüntüsüyle yüzlerce metre ötelerden de gözükebiliyor.

11) Aydıntepe Yeraltı Şehri l Bayburt

Bayburt şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan yeraltı şehri Bayburt'un tarihi güzelliklerinden bir tanesi. Yaklaşık olarak 1200 m uzunluğunda olan yeraltı şehrinin bir kısmı yürüyerek gezilebiliyor.

Yakın zamanda keşfedilen bu şehir bölgenin ilk yerleşim yerlerinden birisi. Yeraltı şehri gelecek günlerde Bayburt’un parlayan yıldızı olacak gibi görünüyor.

12) Karaca Mağarası l Gümüşhane

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bulunan mağaranın toplam uzunluğu 256 metre olup, 5 ayrı galeriden oluşmaktadır.

Gümüşhane'nin en önemli gezi rotalarından biri olan alan içerisinde sarkıtlar, dikitler ve kalsit kritalleri, sütunlar karşınıza çıkacak...

Türkiye'nin Turizme Açık Mağaraları Hangileridir?

13) Efteni Gölü l Düzce

Batı Karadeniz'in şirin ili Düzce'nin 14 km güneybatısında bulunan göl, Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde ve Düzce Ovası'na ait akarsu ağının birleştiği bölgede yer almaktadır.

Gölyaka ilçesine 2km. mesafede yer alan Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor aynı zamanda. Toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapan Efteni Gölü, bu anlamda önemli bir kuş gözlem alanı.

14) Kümbet Yaylası l Giresun

Giresun’a 60 kilometre uzaklıkta bulunan, gür ormanlarla ve çiçeklerle bezenmiş olan Kümbet Yaylasında  aynı zamanda şenliklerde yapılmaktadır.

Kümbet Yaylası şenlikleri her sene Temmuz ayının ilk hafta sonunda yapılmaktadır.

15) Ballıca Mağarası Tabiat Parkı l Tokat

Tokat iline 26 km mesafede bulunan ve adını bulunduğu Pazar ilçesi, Ballıca Köyü'nden alan mağara, dünyanın sayılı mağaraları arasında yer almaktadır. 8 salonu ışıklandırılarak ziyarete açılan mağarada Havuzlu salon, fosil salonu, yarasalı salon, çöküntü salonu, sütunlu salon gibi bölümleri gezerken bambaşka bir doğa harikası sizi etkileyecek. 

Devasa sarkıt ve dikitler dikkatinizi çekecek. Mağaranın girişinde gelen turistlere hitap eden bazı tesisler var.

16) Amasya Kalesi l Amasya

Amasya’nın kuzeyinde Harşene Dağı üzerinde bulunan kale; kral Mithridates tarafından yaptırılmıştır.Tarihte farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan kale sağlam yapısıyla dikkat çekmekte... 1402 Ankara Savaşından sonra  şehzade Mehmet Çelebi, bu kaleye sığınmıştır. Restorasyon çalışmaları yapılan kaleden Ferhat ile Şirin diyarı Amasya'nın  seyri doyumsuz bir zevk verir insana...

Dört ayrı kapısı olan kalenin su kuyusu, sarnıcı ve zindanları bulunmaktadır. Kaleden Yeşilırmak Nehri'ne ve kral mezarlarına kadar uzanan merdivenli bir yeraltı tüneli vardır.  

Anadolunun Muhteşem Kaleleri için Tıklayın

17) Gökgöl Mağarası l Zonguldak

zonguldakgokgol magarasi

Zonguldak şehir merkezine 5 km mesafede Zonguldak - Çaycuma karayolu üzerinde bulunan bu muhteşem doğal  güzellik gezilip görülmeye değer nitelikte... 875 metrelik bölümü ziyarete  açılan mağaranın toplam uzunluğu 3350 metredir. 

İçerisinde bulunan sarkıt ve dikitler ilginç oluşumlarıyla doğaseverleri  bekliyor.

18)Uzungöl Tabiat Parkı l Trabzon

uzungoltrabzon

Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin binbir tonu, rengarenk çiçekler, yayla serinliği... Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl'e düşürün. Uzungöl, dağların arasında saklanmış bir rota. Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırlarındaki Uzungöl, yılın her dönemi yağış alan bir bölge.

uzungoltrabzonda

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından akın akın bu muhteşem doğa harikasını görmeye gelen turistler Uzungöl'ün leziz alabalıklarından tadıp, etrafta bulunan tesislerde konaklayıp tabiatla başbaşa kalıyorlar.

Doğa içinde göl manzaralı yemyeşil muhteşem bir ortam sizi bekliyor. 

Trabzon Tanıtım Videosunu izlemek İçin Tıklayın

19) Küre Dağları Milli Parkı  l Kastamonu 

kure dagları horma kanyonu

2000 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınan Küre Dağları Kastamonu ve Bartın il sınırları içinde yer almakta. Milli park ve çevresinde çok sayıda kanyon, şelale, mağara, düden gibi coğrafi yapılar dikkat çekicidir.

Uluslararası öneme haiz milli parkflora ve fauna açısından çok zengin... Türkiye'de varlığı bilinen 132 memeli türünün 40’na rastlanmakta 129 kuş türü yaşamaktadır. Yöre insanı giyim-kuşam, müzik ve mutfağıyla geleneksel değerlerini büyük ölçüde korumaktadır.

Özellikle sonbahar mevsiminde doğanın renkleri görülmeye değer nitelikte. Dünya Koruma Vakfı tarafından bölge 1998 yılından bu yana “Korumada öncelikli Alan” ilan edilmiş durumda.

20) Ayder Yaylası  l Rize

Türkiye'de  yayla denilince akla ilk gelen, Karadeniz Bölgesi’nin en gözde mekânlarından birisi... Kaplıca ve eşsiz doğal güzellikleriyle son yıllarda en çok turist çeken beldelerimizden biri olan Ayder, Çamlıhemşin ilçesine 19 km. uzaklıkta.

Ayder; zengin flora ve faunasının yanında kaplıcası da ünlüdür. Ayder Yaylası, çam ormanları ve Kaçkar manzarasının tam ortasındadır.  Görenleri kendine hayran bırakan  yayla, efsunlu güzellikleriyle bütün dünyayı kendine çekmeye devam etmektedir.

Kışın ayrı bir güzelliğe bürünen ve konaklama tesisleriyle dört mevsim hizmet veren yayla, tatil kasabası görünümündedir.

21) Kartalkaya Kayak Merkezi l Bolu

Bembeyaz karların arasından süzülüp giden snowboardcular Bolu manzaralarının ayrılmaz bir parçası olurlar.

Kartalkaya Kayak Merkezinin etrafını saran çam ormanlarından gelen mis gibi havanın etkisiyle kendinizi daha zinde hissedip, el değmemiş doğanın büyüsüyle huzur bulacaksınız.

22) Mençuna Şelalesi l Artvin

Karadeniz  Bölgesi, çok sayıda küçüklü büyüklü şelaleye ev sahipliği yapar. Arhavi ilçesinde yer alan şelale, Artvin'de en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Türkiye'nin yükseltisi en fazla olan şelalerinden birisidir.

100 metre yüksekliğe sahip şelale vadiden akarak 200 metre sonra Kamilet deresine dökülmektedir. Çifte Köprü'den geçtikten sonra  5km. gidilip 800 m. yürüyüş yolundan sonra muhteşem bir manzarayla karşılaşırsınız.  

23) Akgöl Tabiat Parkı l Sinop

Sinop'un Ayancık ilçesi sınırlarında bulunan 1200 m. yüksekliğinde bir yayla içinde yer alan göl; adeta Sinop'un saklı cenneti. Ormanın derinliklerinde doğayla başbaşa kalmak isteyenler için harika bir yer...  

Doğa fotoğrafçıları içinde güzel kareler yakalayabilecekleri ideal bir ortam. Gölü çevreleyen orman içerisinde yaban hayatı da gözlemlenebilmektedir.

24) Batı Karadeniz'in İncisi Amasra l Bartın

Bartın'da turizmin lokomotifi hiç şüphesiz Amasra ilçesidir. Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinin etkilerinin görüldüğü şehir,  Karadeniz'in en büyüleyici yerleşkelerinden birisi...

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Amasra, çok sayıda turistik tesise sahip. Yemyeşil doğası, denizi, plajları, yemekleri ve tarihiyle Amasra size farklı bir ortam sunacak...

25) Abant Gölü Milli Parkı l Bolu

Deniz seviyesinden 1350 metre yükselikte bulunan Abant Gölü, Türkiye’nin en önemli tatil ve kamp alanları arasında yer almaktadır. 2022 yılında Türkiye'nin 47. milli parkı olarak kabul edilmiştir.

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde bulunan tabiat harikası göl, yılın her mevsimi binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Gölün çevresinde faytonla gezmek ve spor yapmak mümkün.

Abant Gölü, büyük şehirlerin gürültüsünden, kalabalığından kaçanların soluk alacağı çok farklı bir güzellik …

 

Abant Gölü, büyük şehirlerin gürültüsünden, kalabalığından kaçanların soluk alacağı çok farklı bir güzellik …

Aşağıdaki Konular İlginizi Çekiyor Olabilir

>>>> Türkiye'nin Büyük  Gölleri

>>>> Türkiye'nin Milli Parkları

>>>> Samsun Gezilecek Yerler

>>>> Karadeniz Kamp Yapılacak Yerler

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap