Samsun'da Gezilecek Yerler

Atakum / Samsun

Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun gezilecek yerler listemizde; Karadeniz'in incisi Samsun'un tarihi turistik mekânları, otelleri, müzeleri, plajları, kanyonları, camileri ve diğer öne çıkan değerlerini bulacaksınız.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşını başlattığı kent olan Samsun, eşsiz manzarasıyla sizleri büyüleyecek...  Karadeniz Bölgesi'nin nüfus olarak en büyük ili olan Samsun'u birlikte gezip görmeye ne dersiniz?

Samsun Gezilecek Yerler Listesi

Onur Anıtı

Samsun'un simgesi kabul edilen Atatürk heykeli, kent merkezinde, Avusturyalı heykeltıraş H. Kriphel tarafından 1931 yılında yapılmış, 1932 tarihinde açılışı gerçekleştirilmiştir.

Atatürk, büyük bir kaide üzerinde şahlanan atın üzerinde bütün heybeti ile görülüyor.  Şahlanan atın üzerinde dimdik  duran Mustafa Kemal;  Türk milletinin gücünü ve korkusuzluğunu ifade ediyor.

Samsun Nerede Kalınır?  Samsun Otel Rezervasyon TIKLAYIN!!! 

Bandırma Vapuru Müzesi

 
 
Samsun Valiliği tarafından orjinaline sadık kalınarak yaptırılan gemi,  2003 tarihinde  müze  olarak  ziyarete açılmıştır.
 
Ulu önder Atatürk  ve arkadaşlarının hatıralarıyla dolu bu müzeyi milli mücale parkıyla birlikte  mutlaka gezmelisiniz.

Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

 

Samsun'un asırlar boyu tarihlere sığmayan hafızası bu müzede saklıdır adeta. Amisos hazinesi, kabartma heykeller, çanak ve çömlekler ile som altından eserler yer alır bu müzede.

Samsun tarihine ışık tutan mekanlardan birisi olan müzesi şehrin en önemli gezi rotalarından birisi...

Gazi Müzesi

1902 yılında Jean Luis Mantika tarafından otel olarak yapılan binada Atatürk Samsun'u ziyareti sırasında konaklamıştır. Günümüzde ise "Gazi Müzesi" olarak hizmet vermektedir.

İçerisinde Atatürk'e ait bir çok hatıra, fotoğraf ve belgeler bulunmaktadır.

Samsun Büyük Camii

Şehir merkezinde bulunan camii, 1300 yılında Hıdır Bey tarafından yaptırılmış, daha sonra 1884 yılında Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından yeniden yaptırılmıştır.

Özellikle iç motifleri görmeye değer olan cami sarı kesme taştan yapılmıştır.

Gökgöl Camii

Samsun Asarcık ilçesi Akyazı Köyünde bulunan cami tamamen ahşap olur, 1800 lü yıllada yapılmıştır. Caminin özellikle kanatlı kapıları çok dikkat çekmektedir.

Gökçeli Camii

Çarşamba ilçesi, Göğceli Mahallesinde bulunan cami 1200'lü yıllarda yaptırılmıştır. Yaklaşık 800 yıllık tarihi eser günümüze kadar çoğu sağlam olarak gelebilmiş nadir eserlerdendir.

Anadolu'da bulunan ahşap direkli camilerin en önemli örneklerinden birisidir. Çarşamba'ya yolu düşenler mutlaka bu eseri görmeden geçmemelidir.

Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Altınkaya Baraj Gölü üzerinde bulunan “Şahinkaya Kanyonu”, büyüleyici  güzelliği ile insanlara doyumsuz bir manzara sunuyor. Vezirköprü’ye 13 km uzaklıkta olan kanyon, yaklaşık 1500 metre uzunluğunda olup, heybetiyle görenleri büyülüyor.

Şahinkaya Kanyonu ve çevresi, 2012 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş durumda.

Türkiye'nin Meşhur Kanyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde; 1661 yılında Fazıl Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış olan medrese, günümüzde içerisinde Arapça ve Farsça el yazması eserlerin de bulunduğu Vezirköprü Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir.

Vezirköprü'de   3,5 asırlık  tarihi mekan, ziyaretçilerden büyük bir ilgi görmektedir.

Amisos Tepesi

Manzarası ve doğasıyla sizi büyülecek bu alana teleferikle çıkarak zevkli bir yolculuktan sonra deniz ayaklarınızın altında olacak.

Yürüyüş yapıp manzaranın tadını çıkarmak ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isterseniz burası sizin için biçilmiş kaftan.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak'in Karadeniz'e döküldüğü delta alanında bulunan kuş cenneti Samsun'a 30km. mesafededir.

UNESCO Medeniyet Mirası Geçici Listesine giren mekan, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından  büyük bir turizm potansiyeli taşımaktadır.

Ledürge Tümülüsleri

Havza Ledürge Tümülüsleri

Havza İlçesi, Ledürge köyünde bulunan tümülüslerden altın süs eşyaları ve birçok tarihi eser çıkmıştır.

Buradan çıkartılan eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir.

İkiztepe Höyüğü

Bafra ilçesinde bulunan antik kentte, yapılan arkeolojik kazılar sırasında buranın  Hititler tarafından da kullanıldığı anlaşılmıştır.

Silahlar, çanaklar, testiler, kemik iğneler ve bazı metal eşyalar çıkanlar arasında sayılabilir.

Ladik Gölü

Ladik'e gidilir de bu eşsiz doğa güzelliği gölü görmeden, içinde balık tutmadan, etrafındaki muhteşem dağ ve orman manzarasının tadını çıkarmadan olur mu?

Şansınız varsa yelken yarışlarını izleyebilir ve sörf bile yapablirsiniz burada. Samsun'a değer katan yelerden biridir burası.

Akalan Şelalesi

Şehrin karmaşasından uzaklaşıp su sesiyle kendinizi unutmak hiç fena fikir değil bizce. Burada irili ufaklı birçok şelale bulunmakta.

Bafra ilçesinde muhteşem manzarayla piknik yapabilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

Tekkeköy Mağaraları

Şehir merkezine 14 km mesafede bulunan Tekkeköy mağaraları, 1941 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkmıştır. Doğal yollardan oluşan mağaralar Paleolitik, Mezolotik ve Tunç çağına aittir.

Mağaraları gezerek tarih öncesi çağlara doğru küçük bir yolculuk yapabilir, değişik bir tarihi gezi planlayabilirsiniz.

Geyikkoşan Sahili

Samsun'un en güzel sahillerinden biridir burası... Tertemiz deniz bir çarşaf gibi uzanır ayaklarınızın altında. Alaçam ilçesinde bulunan sahilin etrafı bir çok otel ile çevrilidir. Yaz aylarında plajın ve denizin tadını çıkartabileceğiniz bir gezi rotası.

Türkiye'nin En Güzel Plajları Buradan ulaşabilirsiniz.

Hamamayağı Kaplıcası

Ladik ilçesine 13 km mesafede bulunan kaplıca dünyanın sayılı kaplıcalarındandır. Romatizma ve sinir hastalıklarına iyi gelen minarelli suyu bir başkadır buranın. Ayrıca bu bölgede tabiatın tadını çıkartabilir ve piknik yapabilir ve otellerde konaklama yapabilirsiniz.

Ayrıca Havza Kaplıcaları görülmeğe değer niteliktedir.

Ladik Kayak Merkezi

Samsun il merkezine 84 km, Ladik ilçe merkezine 24 km ve Amasya Merzifon Havalimanına 35 km olan Orta Karadeniz'in tek kayak merkezi kış turizmi için biçilmiş bir kaftandır adeta.

İçerisinde telesiyej ve altı adet kayak parkuru bulunan kayak merkezi aynı zamanda konaklama ihitiyacınızı giderebilceğiniz bir çok tesise de ev sahipliği yapmaktadır.

Önerilen İçerikler

- Karadeniz Kamp Alanları

- Karadeniz Milli Parkları

- Türkiye'nin Kanyonları

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

    Sosyal Medya Hesapları

    

 

(2947 kez okundu )

Samsun Resimler

Samsun Videolar

henüz konaklama eklenmemiş

Gülhan Restaurant & Cafe

henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş