Amasra'da Gezilecek Yerler

Amasra / Bartın

Amasra'da Gezilecek Yerler

Amasra gezilecek yerler üzerine hazırlamış olduğumuz bu yazıda, Batı Karadeniz'in incisi ve en önemli turizm lokasyonlarından Amasra ile ilgili paylaşımlar yapacağız.
Fatih Sultan Mehmet tarafından "Çeşm-i Cihan" olarak nitelenen Bartın'ın şirin ilçesi Amasra'nın gezilip görülecek  mekânlarını sizin için gezip derledik.

Batı Karadeniz'in İncisi Amasra

Bartın'da turizmin lokomotifi hiç şüphesiz Amasra ilçesidir. Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinin etkilerinin görüldüğü şehir,  Karadeniz'in en büyüleyici yerleşkelerinden birisi...

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Amasra, çok sayıda turistik tesise sahip. Yemyeşil doğası, denizi, plajları, yemekleri ve tarihiyle Amasra size farklı bir ortam sunacak...

Amasra'da size çok  iyi gelecek bir tatil için çok sayıda otel seçeneği sizi bekliyor.

Amasra Nerede Kalınır?

Otel Fırsatları İçin TIKLAYIN!!!

Amasra Gezilecek Yerler Listesi

Amasra Müzesi

Amasra ilçe merkezinde bulunan müze, 1982 yılından bugüne hizmete açıktır. Müze içersinde arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin sergilendiği  4 adet sergi salonu bulunmaktadır. Bu salonlarda Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserler vardır.

Müzenin bahçesinde ise Bartın tarihine ışık tutan diğer eserler sergilenmektedir.

Amasra Kalesi

Roma İmparatorluğu devrinde inşa edilen kale; Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçirilerek kullanılmıştır.

Boztepe'deki Sormagir Kalesi ve Amasra'daki Zindan Kaleleri iki ana kütleden oluşmaktadır. Roma İmparatorlu'ndan kalma "Kemere" denilen bir köprüyle  kaleler birbirine bağlanmıştır.

Kuzey ve kuzeybatı tarafı yar olduğundan sur yapılmadığı görülmektedir. Amasra Kalesi'nin surlarının bir kısmı günümüze gelemiştir. Adanın en yüksek yerinde denizciler için yapılmış bir fener bulunmaktadır.

Kale içerisinde Cenevizliler tarafından kullanılan kilise, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilince 1460 yılında “Fetih camiine” dönüştürülmüştür. Günümüzde Fatih Camisi olarak ibadete açıktır.

Bartın Gezilecek Yerler için Tıklayın

Amasra Fatih Cami

9.yüzyılda Bizanslılar tarafında yaptırılan kilise, Amasra’nın fethi sırasında buraya gelen Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 tarihinde camiye çevirtilmiştir.

İlk cuma namazını Fatih Sultan Mehmet kılıcıyla burada kıldırır. Görülmeye değer mimari bir yapısı olan camii, günümüzde "Fatih Camii" olarak adlandırılmaktadır.

Geleneksel olarak cuma ve bayram namazları kılıçla kıldırılmaktadır.

Amasra Ağlayan Ağaç

Amasra Boztepe’de bulunan selvi ağacı denizden  aldığı nemi yılda 3- 5 defa İlkbaharda nisan ve mayıs aylarında bırakır.

Ağacın  ağlaması damlama ve çiseleme şeklinde gerçekleşir. Amasra’nın doyumsuz manzarasını seyredebileceğiniz Boztepede müthiş bir manzara eşliğinde karşıda bulunan tavşan adasını ve şehri kuşbakışı temaşa ederken, çay bahçesinde dinlenip çaylarınızı yudumalayabilirsiniz.

Amasra Çekiciler Çarşısı

Geçmişi 17.yüzyıla kadar uzanan çarşı, Amasra'nın en hareketli çarşısıdır. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin gezdiği tarihi çarşı yöresel ürünleriye dikkat çekmektedir.

Çekiciler Sokağında özellikle ıhlamur, şimşir, dişbudak, ceviz, kiraz ve kızılağaç gibi ağaçlar kullanılarak yapılan ahşap işleme ürünler,  Amasralı zanaatkarlar tarafından yapılmakta ve burada satışa sunulmaktadır.

Direkli Kaya

Bartın’ın Amasra ilçesinde küçük liman semtinde  bulunan  yapı  7 m. uzunluğunda  olup  Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir.Kayanın içine oyuyarak yapılan havuzun, Kraliçe Amastrist tarafından kullanıldığına inanılmaktadır.

Eskiden Liman olarak kullanıldığı bilinen alanda ayna zamanda kayaya oyulmuş basamaklar ile mermerden küçük bir iskele dikkat çekmektedir.

Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı

Amasra’ya 12 km uzaklıkta bulunan bu mağara Makaracı Köyü’nün Göller yazı mevkiindedir. Yaklaşık 169 m uzunluğunda bulunan bu mağara içeri girer girmez sizi farklı bir dünya karşılamaktadır.

Gürcüoluk mağarası yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil bir mağaradır. Mağara  İçinde bulunan gri, krem ve bej  sarkıt ve dikitler insanı büyülemektedir. Mağara ve çevresi tabiat parkı ilan edilmiş durumda...

Amasra Plajı

İlçenin kuzeyinde bulunan plaj  özellikle yaz mevsiminde büyük bir ilgi görmektedir. Zengin kültürü ve köklü geçmişi ile bilinen  Amasya  doğal güzellikleri ve plajlarıyla da görülmeğe değer nitelikte.

Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra’ya 4 km uzaklıkta bulunan antik yol üzerindeki kuş kayasında  kayaya oyulmuş kartal ve Roma askerinin heykeli bulunmaktadır.

Amasra'ya geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bir mekandır dünyada eşi benzeri olmayan Kuşkayası yol anıtı  ilginç bir gezi rotası.

ÖNERİLEN İÇERİKLER

*** Safranbolu'da Yemek Yenilecek Yerler

*** Kastamonu Yemek Yenilecek Yerler

*** Amasya Yemek Yenecek Yerler

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları 

image  image  image

 

(2305 kez okundu )

Bartın Resimler

Bartın Videolar

Kum Butik Otel

Işıkaltın Otel

Daimond Hotel

Bartın'da Nerede Kalınır? Bartın Otelleri

Türkan Hanımın Yeri

Küre Dağları Milli Parkı

henüz Sektor eklenmemiş