Çorumda Gezilecek Yerler

Çorum / Çorum

Çorumda Gezilecek Yerler

Hattuşaş Antik Kenti

Hitit İmparatorluğuna başkentliğini yapmış günümüzde Boğazköy olarak bilinen antik kenttir. İlkçağın en önemli antik kentlerinden birisi olan Hattuşa’ da ilk kazı çalışmaları 19.yüzyıldan bugüne devam etmektedir.

Hattuşaş Antik Kenti'nde dünyada yapılan ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşmasının tabletleri çıkarılmıştır.

Arkeolojik kazılar sırasında farklı dönemlere ait eser bulunan kazı alanı 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dâhil edilmiştir. Geziniz sırasında Anadolu’nun köklü tarihini daha yakından tanıyıp görme fırsatı bulacaksınız.

Boğazköy Müzesi, Hattuşaş Antik Kenti'nden çıkarılan eserlerin sergilendiği, birçok dönemin kalıntılarını da bünyesinde barındırarak Anadolu tarihine tanıklık yapmaya devam etmektedir.

Çorum Nerede Kalınır?

Çorum Otel Fırsatları İçin Arayın!!!

 

Çorum Kalesi

Kalenin ortaçağ Bizans dönemi eserlerinden birisi olduğu tahmin edilmektedir. Anadolu’nun fethi sonrasında kaleye Türk mimari tarzı işlenmiştir.

Evliya Çelebi, kalenin Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan tarafından inşa edildiği bilgisini vermektedir. Kale yapımında kesme ve moloz taş kullanılmıştır. Kalenin içinde bir cami ve 42 konut varlığını hala devam ettirmektedir.

Alacahöyük Tarihi Milli Parkı

Çorum'un köklü tarihini en iyi yansıtan noktalardan biri de Alacahöyük Tarihi Milli Parkıdır. Alaca ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan höyükte çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır. 1988 yılında Milli Park olarak ilan edilen Alacahöyük Milli Parkı'nda Firiklerden, Roma'ya, Bizans'a, Selçuklulara ait kalıntılar vardır.

Yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserlerin çoğu Alacahöyük Müzesi'nde ve Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir.

 İncesu Kanyonu

Ortaköy'ün İncesu Köyü'nde bulunan Kanyon; 12 kilometre uzunluğunda olup doğusunda Alan Dağları bulunmaktadır.

Kanyonun her iki tarafında bulunan duvarlarda Helenistik döneme  ait  olduğu tahmin edilen  su sarnıçları  vardır. Kanyonun doğal güzelliği  dikkat çekicidir.

Çorum Saat Kulesi

1896 yılında başkent İstanbul’da Ali Suavi olayını bastıran Yedisekiz Hasan Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Şehir merkezinde bulunan tarihi yapı 27,50 metre yüksekliğindedir.

Uzaktan bakıldığında minare izlenimi veren kule kesme taştan yapılmış olup şehrin en önemli sembol eserlerinden birisidir. Saat kulesinin her dört tarafında birer saat kadranı bulunmaktadır.

Çorum Müzesi

Şehir merkezinde yer alan  müze; arkeolojik ve etnoğrafik çok sayıda esere ev sahipliği yapmaktadır. Alacahöyük, Boğazköy, Ortaköy, Pazarlı, Kuşsaray, Alişar höyüklerinden çıkarılan arkeolojik eserlerin bir kısmı burada koruma altına alınmıştır.

Müzede ayrıca Hellenistik, Roma, Bizans, Hitit, Frig, Kalkolitik, Eski Tunç dönemlerine ait olan sikkeler, seramikler, gözyaşı şişeleri, heykelcikler, sütun başlıkları, meyvelikler, kalıplar, ağırşaklar, mühürler, kaplar, vazolar, taş-bronz el baltaları ve mızrak uçları gibi tarihi eserler sergilenmektedir.

Etnografya bölümünde ise, kilimler, halılar, kadın giysileri, takı ve süs eşyaları sergilenmektedir.

Koyunbaba Köprüsü

Osmancık ilçesinde bulunan tarihi köprü Anadolu’nun çok önemli tarihi köprülerinden birisidir. İhtişamlı yapısı ile dikkat çeken köprü, Kızılırmak Nehri üzerindedir ve İsmini, Anadolu'nun tanınmış velilerinden Koyun Baba'dan almıştır.

Koyunbaba Köprüsü'nün yapımına 1484 yılında başlanmış ve 1489 yılında ise tamamlanmıştır. 2. Bayezid döneminde yapılan Koyunbaba Köprüsü'nün uzunluğu 250 metre olup; 7,5 metre genişliğe sahiptir. Sivri kemerli ve 19 gözlüdür. Günümüzde 15 gözü görünmektedir.

Çorum Ulu Camii

Şehir merkezinde bulunan ve Murad-ı  Rabi Camii olarak da bilinen Çorum Ulu Camii'nin yapılış tarihi Anadolu Selçuklularına kadar gitmektedir.

Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat döneminde yapılan eser, Osmanlı padişahı 4 Murat döneminde 17.yüzyılın ilkyarısında büyük ölçüde yenilenmiştir. Bundan dolayı camii onun ismiyle birlikte anmaktadır. 

Sosyal Medya Hesaplarımız İçin TIKLAYIN

  

 

(2445 kez okundu )

Çorum Resimler

Çorum Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş