Bayburt'ta Gezilecek Yerler

Bayburt / Bayburt

Bayburt'ta Gezilecek Yerler

Baksı Müzesi

Bayburt şehir merkezine 45 km mesafede yüksek bir tepede inşa edilmiş müzenin en dikkat çekici yanı hiç şüphesiz mimarisidir.

2012 yılında açılan müzede atölyeler, sergi salonları ve konuk evleri de  mevcuttur.

Bayburt Kalesi

Bayburt kent merkezinde bulunan kale, asırlardır bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında Roma, Bizans,  Arap ve Osmanlılar gibi devletleri  saymak mümkündür.

Halk kaleyi "Çinimaçin" olarak adlandırmaktadır.

Bayburt Saat Kulesi

Bayburt'un sembollerinden birisi olan saat kulesi 1923 yılında inşa edilmiştir. Muhittin Usta isimli bir taş ustası tarafından yapılan bu tarihi saatin içindeki mekanizma İsviçre'den getirilmiştir. Saat kulesine  takılan 4 adet saat ve makine aksamı Almanya’dan getirilmiştir.

Kulenin zeminden yüksekliği 21 m. olup, şerefesine 41 basamaklı bir merdiven yoluyla çıkılmaktadır.

Bayburt Ulu Camii

Bayburt şehir merkezinde bulunan vakıf eser; Anadolu Selçuklu sultanlarından 2. Gıyaseddin Mesut tarafından 13.yüzyılın sonlarında yaptırılmıştır. Selçuklu sanatını yansıtan yapısı ve manevi ortamıyla inanç turizminin en önemli merkezlerinden birisidir. 

Kop Şehitliği

Bayburt-Erzurum karayolunun 40 km bulunan Kop Şehitliği'nin yapım yılı 1963 tür. 1916 da Çoruh Havzasında,  Rus Askerleri tarafından şehit edilen askerlerimiz için yaptırılmıştır.

Dede Korkut Kümbeti

Halk arasında "Ali Baba" olarak adlandırılan kümbetin Dede Korkut' a ait olduğu düşünülmektedir.

İl merkezine 39 km mesafede bulunan kümbetin mimarisi incelendiğinde 9.yy da yapıldığı tahmin edilmektedir. 1994 yılında yeniden restore edilmiştir.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan yeraltı şehri Bayburt'un tarihi güzelliklerinden bir tanesi. Yaklaşık olarak 1200 m uzunluğunda olan yeraltı şehrinin bir kısmı yürüyerek gezilebiliyor.

Yakın zamanda keşfedilen bu şehir bölgenin ilk yerleşim yerlerinden birisi. Yeraltı şehri gelecek günlerde Bayburt’un parlayan yıldızı olacak gibi görünüyor.

Helva Köyü Buz Mağarası

Bayburt kent merkezine 33 km mesafede olan bu mağara şehrin en güzel doğal zenginlerinden birisi. Mağarada bulunan sarkıtlar, dikitler insanı büyülüyor. Bölgede yaşayan insanlar burasını,  bazı zamanlar soğuk hava deposu olarak da kullanmışlardır.

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN

    

 

(1885 kez okundu )

Bayburt Resimler

Bayburt Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş