Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin / Artvin

Artvin'de Gezilecek Yerler

Karagöl Sahara Milli Parkı

karagol artvin

Artvin'de birbirinden muhteşem iki ayrı göl var. Her ikisinin adı da aynı: Karagöl... Birisi Borçka ilçesinde diğeri ise Artvin'in Şavşat ilçesinde... Borçka'da bulunan Karagöl tabiat parkı olarak kabul edilirken Şavşat'ta bulunan göl ise “Karagöl Sahara Milli Parkı” adıyla tescillenmiş durumda. 

Şavşat'ta bulunan park alanında konaklamayla birlikte kamp yapabilme şansınız da var. Çevresinde doğallığını koruyan birçok köy ve yayla bulunuyor Karagöl'ün.

Köylerde bulunan evler geçme tekniği kullanılarak, yapılmış iki-üç katlı yapílar...  Çevresinde oldukça uzun bir yürüyüş rotası bulunuyor. Hatta Aşağı Koyunlu Köyü'nden bir buçuk saat yürüyüşle, kayadan oyma bir ortaçağ manastırı ile karşılaşmanız mümkün.

Artvin Nerede Kalınır? Otel Fırsatları İçin Tıklayın!!!

Artvin Kalesi

Livane Kalesi olarak da bilinen Artvin Kalesi, Çoruh Nehri'nin üzerindeki Artvin Köprüsü'nün karşısında bulunmaktadır.  Kalenin içinde sarnıç ve şapel kalıntıları var.

Kaleyi Bagrat Kralı Büyük Oşet 937 yılında yaptırmıştır. Osmanlı döneminde ise bu tarihi kalenin kalıntılarının üzerine yeni bir kale inşa edilmiştir.

Macahel

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı altı ayrı köyden oluşuyor Macahel. Camili ismiyle de  biliniyor.  Macahel, özellikle doğa âşıkları için fazlasıyla özel bir rota.

El değmemiş bir doğaya sahip olmasının sebebi ise bölgeye ulaşımın oldukça zor olması. Kar bir kere Macahel'in toprağına değdi mi, altı ay yerden kalkmıyor. Macahel'de bulunan Karçal Dağları, Türkiye ile Gürcistan arasında doğal bir sınır oluşturuyor.

Çifte Köprü

Artvin'in  Ortacalar bölgesinde bulunan Çifte Köprü, Artvin’e gelen turistlerin ilk ziyaret noktalarından biridir. Köprüye ilçe merkezinden araçla 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ortacalar köprüsü kayıtlara göre 18. yüzyılda yapıldığına dair bilgiler bulunsa da 700 yıllık bir köprü olduğu tahmin edilmektedir.

Mençuna Şelalesi

Arhavi ilçesinde yer alan şelale, Artvin'de en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Türkiye'nin yükseltisi en fazla olan şelalerinden birisidir.

100 metre yüksekliğe sahip şelale vadiden akarak 200 metre sonra Kamilet deresine dökülmektedir. Çifte Köprü'den geçtikten sonra  5km. gidilip 800 m. yürüyüş yolundan sonra muhteşem bir manzarayla karşılaşırsınız.  

Porta Manastırı

portaartvin

Doğu Karadeniz'in doğal güzellikleri arasında tarihe ışık tutan yapılar arasındadır Porta Manastırı. Artvin-Merkez Pırnallı Köyü sınırları içerisindedir.

Manastır, 896-918 yılları arasında Prens Khaouli tarafından inşa ettirilmiştir. Son halini ise; Kral Gürgen'in döneminde almıştır. Günümüze kadar gelen kalıntılar hala görülmeye değer bir nitelik taşımaktadır.

Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin-Ardanuç karayolunun 25. kilometresinde karşınıza çıkacaktır kanyon. Dik patikalarla dolu olan Cehennem Deresi Kanyonu, Amerika'nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon'dan sonra dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır.

Beyazsu Yaylası

Beyazsu Yaylası, Artvin'in Borçka ilçesinde,  Karçal Dağları'nın eteklerinde ziyaretçilerini bekliyor. Turizm açısında önemli bir noktadır ve Yıldız Gölü'ne de oldukça yakındır.

Ormanlık alandan ziyade çayırlık bir alanda bulunuyor. Yayladaki bir kayadan çıkan su köpürerek aktığı için bu bölge "Beyazsu" olarak adlandırılmıştır.

Atabarı Kayak Merkezi

Artvin’de  Mersivan Dağı’nda bulunan Atabarı Kayak merkezi şehir merkezine 18 km uzaklıktadır. Atabarı Kayak Merkezinde telesiyej ve gondol lift kurulmuştur.

10 km mesafedeki Kafkasör Turizm Merkezinde konaklama, yaylada ise yeme içme imkanı vardır.

Hatila Vadisi Milli Parkı

1994 yılında milli park ilan edilen saha, Artvin ilinin merkez ilçesinde Hatila Vadisinde yer almaktadır. Muhteşem yemyeşil manzarasıyla dikkat çeken park içinde cam teras inşa edilmiştir.

Çok sayıda endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan park, her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. 

ÖNERİLEN

- Karadeniz Kamp Alanları

-  Karadeniz Milli Parkları

 ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

    Sosyal Medya Hesapları

      

 

(2421 kez okundu )

Artvin Resimler

Artvin Videolar

Koliva Hotel

henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

Artvin'de Yaşam

henüz Sektor eklenmemiş