Anadolu Coğrafyası

Türkiye'nin En Güzel Yaylaları

Türkiye'nin En Güzel Yaylaları

Türkiye'nin En Güzel Yaylaları

Türkiye’nin gezilip görülecek en güzel yaylaları hangileridir? Özellikleri ve bulundukları şehirler l Nasıl gidilir? 

Anadolu, birbirinden güzel binlerce muhteşem yaylaya ev sahiliği yapmakta. Gürül gürül akan suları, buram buram toprak kokan havası, flora ve fauna çeşitliliği ile ziyaretçilerini dört mevsim büyüler. Anadoluda asırlardır geleneksel olarak devam eden bir yayla kültürü vardır ve bu kültür nesilden nesile yaşatılır.

anzer yaylasi

Türkiye'de hayvancılıkla uğraşanlar için yayla alışkın oldukları bir yaşam biçimidir. Hayvanlarını otlatmak, onlardan doğal ürünler elde etmek, daha serin ve uygun şartlarda yaşamak için yaylaya çıkarlar. Özellike Akdeniz, Karadeniz ve Ege Bölgelerinde yaşayan insanlar yazları sıcak ve nemli havadan, kurtulmak, doğa ile baş başa olmak ve sağlıklı bir yaşam için yaylaları tercih etmektedirler.

Türkiye'de Yayla Turizmi

Son zamanlarda Türkiye'de yayla turizmi olarak geçen alternatif bir turizm çeşidi büyük bir ilgi görmektedir. Özellikle Karadeniz yaylalarına doğru yoğun bir turizm talebi oluşturmuş durumda...

Megakentlerin kalabalık ve bunaltıcı havasından kurtulup sessiz ve sakin bir ortam görmek isteyenler kendilerini doğanın bağrına atmaktadırlar. Belli bir süre için yaylalara gidip oralarda konaklayan, farklı aktivitelere katılan insanlar "Yayla Turizmi" denen bir hareketi başlatmışlardır. 

Türkiye'de bulunan en güzel yaylaları sizin için derledik. Anadolunun gölleri, şelaleleri, mağaraları, kanyonları gibi yaylalarıda muhteşem güzellikte. Şehrin gürültüsünden ve insan kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için en güzel rotalar arasında yer alan yaylaların muhteşem bol oksijenli atmosferinde bulut denizinin arasından gün batımını izlemenin doyumu çok ayrı güzellikte bir olay...

Türkiye'de bulunan en güzel yaylaları sizin için listeledik. Birlikte keşfetmeye ne  dersiniz?

1) Ayder Yaylası l Rize

Türkiye'de yayla denilince akla ilk gelen, Karadeniz Bölgesi’nin en gözde mekânlarından birisi... Kaplıca ve eşsiz doğal güzellikleriyle son yıllarda en çok turist çeken beldelerimizden biri olan Ayder, Çamlıhemşin ilçesine 19 km. uzaklıkta.

Ayder; zengin flora ve faunasının yanında kaplıcası da ünlüdür. Ayder Yaylası, çam ormanları ve Kaçkar manzarasının tam ortasındadır.  Görenleri kendine hayran bırakan  yayla, efsunlu güzellikleriyle bütün dünyayı kendine çekmeye devam etmektedir.

Kışın ayrı bir güzelliğe bürünen ve konaklama tesisleriyle dört mevsim hizmet veren yayla, tatil kasabası görünümündedir. 

2) Gito Yaylası l Rize

gito yaylasi

Gito Yaylası, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmakta olup yaylaya Fırtına Vadisi'nin güney yönüne doğru uzanan manzaralı bir orman yolundan ulaşılır.

Yaylada  kendinizi bulutların üzerinde hissedebileceğiniz eşsiz doğasıyla bilinen bir yayladır. Burası  turizme  kazandırılmış noktalardan biri olup, ziyaretçilerine her adımda yeni  manzaralar sunar.

3) Anzer Yaylası l Rize

İkizdere ilçesinde 2105 m yükseklikte bulunan yayla  Rize il merkezine 85 km mesafededir. Yeme – içme ve konaklama imkânı bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Anzer balı, bu yaylaların ürünüdür.

Dört mevsim farklı güzelliklere bürünen yayla özellikle doğa severlerin ve fotoğraf tutkunlarının uğrak yeridir. 

4) Erikbeli Yaylası l Trabzon

erikbeli yaylasi

Trabzon deyince akla Karadeniz, Karadeniz deyince akla tabi ki yaylalar gelir. Yayla turizmi Karadeniz'in belkemiğidir. Büyük bölümü Trabzon sınırları içerisinde olan yayla, macera ve doğa severlerin tercih edebileceği bir gezi rotası... 

5)Lapazan Yaylası l Trabzon

laazan yaylasi

Trabzon'un Maçka ilçesinde 2200 metre yükseklikte bulunan eşsiz doğa güzelliği olan yayla, kamp severler için çok uygundur. Kamp yapabilir, yaylaya yakın köylerden taze taze yumurta, süt alabilir ve zamanın tadını çıkartabilirsiniz.

6) Kümbet Yaylası l Giresun

kumbet yaylasi

Giresun’a 60 kilometre uzaklıkta bulunan, gür ormanlarla ve çiçeklerle bezenmiş olan Kümbet Yaylasında  aynı zamanda şenliklerde yapılmaktadır.

Kümbet Yaylası şenlikleri her sene temmuz ayının ilk hafta sonunda yapılmaktadır.

7) Bektaş Yaylası l Giresun

bektas yaylasi

Giresun’un Dereli ilçesindeki Bektaş Yaylası, il merkezine 56 kilometre uzaklıktadır. Burada doğa yürüyüşleri yapanlar için parkurlar bulunmaktadır.

Çok sayıda turistin ziyaret ettiği yaylada kalınabilecek otel yapılmıştır. Aynı zamanda yörede; elektrik, su ve telefon altyapı hizmetleri vardır. Rakım olarak bakıldığında Giresun’un en yüksek yaylalarından biridir.

8) Çambaşı Yaylası l Ordu

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli yaylalarından birisi olan Çambaşı; deniz seviyesinden 1,850 m. yüksekliktedir. Sahil kesimindeki nüfusun büyük bir bölümü yaz mevsiminde bu yaylaya çıkmaktadır.

Ordu’nun 61 km. güneyinde olan yaylada, birkaç tane alabalık üretim çiftliği vardır. Kabadüz ilçesi sınırları içerisinde bulunan turistik önem sahip Çambaşı Yaylası, Ordu'nun cazibe merkezlerinden biridir. 

9) Perşembe Yaylası l Ordu

Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerindeki manzarasıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan buram buram Anadolu kokan Perşembe Yaylası, Ordu'nun Aybastı ilçesinin sınırları içersinde bulunmaktadır.

Perşembe Yaylası, Aybastı ilçe merkezine 17km. ve  yükseltisi 1500 metredir.

10) Delmece Yaylası l Yalova

Yalova’nın en çok tanınan yaylaları, Erikli ve Delmece yaylalarıdır. Delmece Yaylası Çınarcık ilçesi’ne bağlı Teşvikiyeden çıkılan ve sahilden 17 km içeride, tamamı asfalt yol olan ve çok geniş düzlük bir alanı kaplayan, eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.

Büyük alanda çam, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarından oluşan çeşitli ağaç türlerinin, yakın çevresinde şelalelerin ve Dipsiz göl olarak bilinen derin bir krater gölünün bulunduğu doğa harikası’nın yanı sıra bir içme su kaynağı vardır. 

Teşvikiye beldesi’nde bulunan Delmece Yaylası doğal yürüyüş parkuru ile farklı doğal güzellikleri yaşayarak ulaşabileceğiniz seçenekler sunması bakımından çok ilgi çekicidir.

11) İnönü Yaylası l Sakarya

Pamukova tarafından Hüseyinli Köyü'ne doğru gittiğinizde karşınıza bu eşsiz güzellik çıkacaktır. Macera severler için bulunmaz bir hazinedir burası. Tam bir kamp alanıdır aynı zamanda.

Ulu ağaçların arasında bir vadide bir çok mağarayı da gezme fırsatı bulacaksınız bu güzel yerde.

12) Çiğdem Yaylası l Sakarya

Sapanca'da bulunan yayla ülkemizdeki en güzel on yayla arasında yer almaktadır. Sapanca'ya 20 km uzaklıkta olan Çiğdem Yaylasında her yıl temmuz ayında şenlikler düzenlenmektedir. 

13) Karagöl Yaylası l Sakarya

Sakarya'nın  Taraklı ilçesinde bulunan  yayla sizi kendinizle  başbaşa bırakacak doğal bir terapi yeri.  Yaz aylarında yaylada farklı etkinlikler ve festivaller düzenlenmektedir.

14) Topuk Yaylası l Düzce

Düzce'nin  Kaynaşlı ilçesi sınırları içinde bulunan Topuk Yaylası ve Göleti Düzce’ye 35 km mesafededir. Yaylada bulunan gölette sportif amaçlı olta balıkçılığı yapmakta mümkündür. Topuk Yaylasında ormanın içinde bulunan patika yollarda bisiklete binebilir, çadır kampı, trekking, foto-safari yapabilirsiniz.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından yapılan tesisler 2011 yılında hizmete girmiştir. Doğayla başbaşa kalıp mis gibi orman ve toprak kokusunu alıp dinlenmek için ideal bir gezi rotası burası.

15) Kırkpınar Yaylası l Çankırı

Ilgaz ilçesine 20 km. olan yayla  müthiş havası, nefis dağ ve göl manzarasıyla  ziyaretçilerini büyüler. 1800 m. yüksekliteki yayla sarıçam, karaçam, köknar ağaçlarıyla ve çayırlarla çevrili.

Kamping, karavan, fotoğrafçılık, dağ ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için oldukça uygun şartlara sahiptir.

16) Karagöl - Sahara Yaylası l Artvin

karagol artvin

Şavşat'ta bulunan milli park alanında konaklamayla birlikte kamp yapabilme şansınız var. Çevresinde doğallığını koruyan birçok köy ve yayla bulunuyor Karagöl'ün.

Köylerde bulunan evler geçme tekniği kullanılarak, yapılmış iki-üç katlı yapılar...  Çevresinde oldukça uzun bir yürüyüş rotası bulunuyor. Hatta Aşağı Koyunlu Köyü'nden bir buçuk saat yürüyüşle, kayadan oyma bir ortaçağ manastırı ile karşılaşmanız mümkün.

17) Araç Yaylaları l Kastamonu

 

Kastamonu yaylaları deyince; Araç ilçesinde bulunan Munay, Fındıklı, Sıragömü, Kirazlı ve Başköy yaylaları muhteşem ortamıyla insanı etkiler.

Buralarda bulunan otantik yayla evlerinin  kendine has mimari şekilleri vardır.

18) Uluyayla l Bartın

Bartın - Ulus ilçesine 27 km uzaklıkta bulunan yayla havası, suyu ve yeşilliği ile insanı büyüler. Yaylada kuş sesleri eşliğinde yeşillikler içinde  rengârenk çiçekleri ve doğal güzellikleri  görüp dinlenebilirsiniz.

Her yaz mevsiminde Ağustos ayı içerisinde yayla şenlikleri yapılmakta olan alan Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır.

19) Selemen Yaylası l Tokat

Doğa turizmi açısından Tokat’ın en önemli görülecek yerlerinden birisi olan Seleman Yaylası; gezip görünleri büyülemekte.

Yaz aylarında yaylada genişçe bir pazar kurulmaktadır. Bu tarihi pazar yeri, Yavuz Sultan Selim 1514 yılında Çaldıran Savaşı’na ordusuyla giderken burada konaklamış ve Cuma namazını ordu burada eda etmiştir.

Aşağıdaki Konular İlginizi Çekiyor Olabilir!!!

>>>> Anadolu'nun Taş Köprüleri

>>>> Karadeniz Milli Parkları

>>>> Türkiye'nin Gölleri

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap