Anadolu Coğrafyası

Türkiye'nin 10 Büyük Gölü

Türkiye'nin 10 Büyük Gölü

Türkiye'nin 10 Büyük Gölü

Türkiye'nin en büyük 10 gölü hangisidir? Nerelerde yer almakta ve özellikleri nelerdir?  Türkiye'de göller hangi amaçla kullanılıyor?

Türkiye'nin Gölleri

Türkiye, farklı büyüklük ve yapıda bir çok göle ev sahipliği yapmaktadır. Bu yazımızda Türkiye'nin en büyük 10 gölüne ait merak ettiğiniz bilgileri rahatlıkla bulabileceksiniz.

van gölü  türkiyenin en büyük gölü

Türkiye'nin gezilecek en önemli mekanları arasında yer alan gölleri her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yüzlerce gölün bulunduğu Türkiye'de siz de bir gezi listesi yapabilirsiniz.

İşte Türkiye'nin acı / tatlı, tuzlu /tuzsuz, 10 büyük gölü...

Türkiye'nin 10 Büyük Gölünün Listesi

1) Van Gölü/Van - Bitlis

van gölü

Türkiye'nin en  büyük gölü olan Van Gölü, gezilmeye ve görülmeye değer özelliktedir. Nemrut Dağı'nın patlaması sonucu oluşan göl yaklaşık 3713 km2 lik bir alanı kaplamaktadır. 

Van şehrine ismini veren göl  Türkiye'nin  eşsiz tabiat güzellikleri arasında yer almaktadır.

Kapalı havza diye bilinen göllerden olduğu için suyu buharlaşarak tuz birikimine sebep olmaktadır. Kaynağı ise kar suları olan göl içerisinde 4 adacık bulunmaktadır. Bu adacıklar ise gelen misafirler tarafından gezilebilmektedir. Van gezi rehberi için tıklayın.

2) Tuz Gölü / Konya - Aksaray - Ankara

tuz gölü

Türkiye'nin 2. büyük gölü olan Tuz Gölü; Aksaray, Konya ve Ankara  illeri ile çevrilidir. Tuz Gölü; sit alanı olarak kabul edmiş ve koruma altına alınmıştır.

Aksaray’ın da en önemli değerlerinden biri olan Tuz gölü, Türkiye'nin tuz ihtiyacının %40’ını karşılımakta olup  aynı zamanda flamingoların da uğrak noktasıdır.

3) Beyşehir Gölü / Konya

 beyşehir gölü

Konya'nın Beyşehir ilçesinde bulunan göl, 1993 yılında koruma altına alınarak milli park ilan edilmiştir. “Beyşehir Gölü Milli Parkı” Türkiye’nin en büyük milli parkıdır. Park içinde Türkiye'nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölü de bulunmaktadır. 

Beyşehir Gölü, irili ufaklı 33 adadan oluşmakta. Milli park bitki ve hayvan çeşitliğiyle dikkat çekmekte olup Orta Anadolu'nun en önemli çekim merkezlerinden birisidir.. Gölün çevresinde çok sayıda turistik tesis vardır. Konya gezilecek yerlere buradan ulaşabilirsiniz.

4) Eğirdir Gölü /  Isparta

 eğirdir gölü

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan Eğirdir Gölü,Türkiye'nin 4'ncü büyük gölüdür ve  manzarası yılın her mevsimi bir başkadır. Genelde cam göbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında "Yedi renkli  göl" olarak anılır.

Ayakta kalmayı başarmış Eğirdir kalesinin M.Ö 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Muhteşem bir manzaraya sahiptir.

5) İznik Gölü / Bursa

 iznik gölü

Türkiye'nin 5. büyük gölü özelliğini taşıyan göl, ismini kıyısında konumlandığı  tarihi İznik’ten alır. 298 km2'lik bir yüzölçümüne sahip olan İznik Gölü'nün suyu tatlıdır.

Suyunu Gemlik Körfezi ve Karsak Deresi'ne boşaltmaktadır. İnsanın içine işleyen görüntüsüyle ve çevresindeki bağlar, meyve ve sebze bahçeleriyle yörenin önemli gezi rotalarından biri. Bursa'nın en önemli gezi rotaları birisi olan İznik tarihiyle de çok zengin...

6) Burdur Gölü / Burdur - Isparta

 burdur gölü

Burdur ve Isparta arasında yer alan göl Türkiye’nin 6. büyük gölüdür. Çok sayıda kuş türünün bulunduğu göl, kuş gözlemciliği, yelken sporu, plajda dinlenme gibi birçok aktivitenin gerçekleştirilebileceği bir alan.

7) Manyas Gölü Kuş Cenneti/Balıkesir

 manyas gölü

Türkiye'nin 7. büyük gölü olan Manyas Gölü 1959 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bandırma’ya 19 kilometre uzaklıkta bulunan göl ve kuş cenneti,  Balıkesir'in denizine, güneşine, doğal güzelliklerine eklenen bir sayfadır ... Meşe, palamut, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur, zeytin ağaçları yanı sıra doğaya ayrı bir canlılık katan kuşlar  ve hayvan türleri bulunur.

manyas kuş gözlem evi

"Kuş Gölü" olarak bilinen Manyas Gölünün yüzölçümü 166 km2'dir. Balıkesir'deki Kocaçay, gölü besleyen en önemli akarsudur. Hem gezecek hem de eğleneceksiniz. Göle karşı çektirdiğiniz fotoğrafları tatlı  bir hatıra olarak hep hatırlayacaksınız.

8) Acıgöl / Afyonkarahisar - Denizli

 acı göl

Denizli ve Afyonkarahisar illeri sınırları içerisinde yer alan  Acıgöl, 153 kilometrekare alanı kaplamaktadır. Sodalı bir suya sahip gölün suyundan sodyum, sülfat ve türevleri üretiliyor.

Türkiye’de flamingo görebileceğiniz ender yerlerden bir tanesidir. Flamingolar farklı balık türleri ile birlikte martı, leylek, yaban ördeği, yaban kazı, karabatak, pelikan, turna gibi kuş türlerine rastlamanız mümkün.

9) Uluabat Gölü /Bursa

ulubat gölü 

Bursa'ya 34 km uzaklıktaki göl, yapısı itibariyle değişik türden yüzbinlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor.

Bursa'nın İznik gölünden sonra en büyük 2. gölü olan Uluabat su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahiptır. Gölde çok sayıda balık çeşidi bulunuyor. Bursa Gezilecek Yerler için tıklayın

10) Çıldır Gölü / Kars - Ardahan

 çıldır gölü

Türkiye'nin önemli gölleri arasında yer alan Çıldır Gölü; Ardahan ve Kars'ın en turistik alanlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Özellikle kış mevsimi gölün donmasıyla birlikte burada yapılan "Atlı Kızak Yarışları Festivali"  büyük ilgi görüyor.

Yazları serinlemek ve piknik yapmak için çok sayıda insan burayı tercih ediyor. Gölde gemiyle gezinti yapıp yeni çıkan balıklardan afiyetle yiyebilirsiniz. Kars Gezilecek Yerler için Tıklayın

Türkiye'nin gezilecek en önemli mekanları arasında yer alan gölleri her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yüzlerce gölün bulunduğu Türkiye'de siz de bir gezi listesi yapabilirsiniz. 

Önerilen Yazılar

>>> Türkiye'nin Şelaleleri

>>> Anadolu'nun Taş Köprüleri

>>> Türkiye'nin Milli Parkları

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

Yorum Yap