Denizli'de Gezilecek Yerler

Denizli / Denizli

Denizli'de Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri

Hem Türkiye'nin hem de Denizli'nin sembolü durumda olan Pamukkale travertenleri turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan pamuk tarlasını andıran travartenler sizi şaşırtır ve gözlerinize inanamazsınız.

Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmiştir önemli doğal koruma alanlarından birisidir. Travertenlerin yakınlarında bulunan Yeşildere Şelalesi de görülmeye değer güzellikte.

Pamukkale Nerede Kalınır?

Pamukkale Otel Rezervasyon Fırsatlarını Gör!!!

Denizli Karahayıt Otel Fiyatlarını Görmek İçin TIKLAYIN!!!

Tripolis Antik Kenti

Lidya döneminde kurulduğu tahmin edilen antik kentin; tiyatrosu, hamamı, şehir binası, kale ve surları, nekropol kalıntıları sizi ilkçağlara kadar götürecek tarihi bir yolculuk yaptıracaktır.

Antik kent, yer yer Apollonia ismi ile de anılmıştır.

Ağlayan Kaya Şelalesi

Ağlayan Kaya Şelalesi, Sakızcılar Şelalesi olarak da bilinmektedir ve 30 metre yükseklikten akmaktadır. Muhteşem görüntüsü size farklı bir ortam yaşatacak doğayla baş başa kalmanın ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale'de yer alan Hierapolis Antik Kentinin Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. II. yy. başında kurulduğu tahmin edilmektedir.

Bergama Uygarlığının kurucusu Telephos'un karısı olan Amazonlar Kraliçesi Hiare'dan adını aldığı tahmin edilmektedir. Hierapolis Antik Kenti, yeraltı sularıyla da (Pamukkale Travertenler) tarihte tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Hierapolis Antik Kenti'nin giriş kapısında işlenmiş Medusa figürü, Tanrıça Medusa'dan korunmak amacıyla yapılmıştır. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan antik kent, Türkiye’nin en önemli kültür varlıkları arasında yer almaktadır.

Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi

19.yüzyılda yapılmış tarihi bir binada hizmet veren müzenin giriş katında; Atatürk'ün Denizli ziyaretlerinde kaldığı bu evde, gardırop, pirinç başlıklı karyola, divan ve barok stili bir çalışma masası sergileniyor. Diğer odada ise  Denizli yöresinin geleneklerine uygun bir biçimde hazırlanmıştır.

Müzenin üst katında ise  etnografik niteliğe sahip olan kültür varlıkları sergileniyor.

Server Gazi Türbesi

Türkiye Selçukluları  döneminde  13. yüzyılın başlarında Denizli ve çevresinin fethi için görevlendirilen komutanlardan birisi olan  ve daha sonra şehit düşen Server Gazi adına yaptırılan türbe; şehrin inanç turizmi açısından en önemli mekanlarından birisidir.

Türbenin çevresi mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Denizli Bağbaşı Teleferiği

Bağbaşı Kent Ormanı'ndan Bağbaşı Yaylası'na ulaşan teleferik, 6 dakikada 300 metre rakımdan 1400 metre rakıma çıkıyor. 24 kabinin yer aldığı ve saatte 1000 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olan Denizli Bağbaşı Teleferiği, günde 7-8 bin yolcuyu taşıyabilme kapasitesi vardır.

Denizli Bağbaşı Yaylası'nda ise bungalov evler, restoranlar, çadır alanları ve daha birçok tesis bulunmaktadır.

Laodıkeıa Antik Kenti

UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Geçici listesine girmeyi başaran Laodikeia Antik Kenti, Denizli’nin 6 km.kuzeyindeye  Lykos (Çürüksu) Vadisinde bulunmaktadır.

Seleukosların kralı II. Antiokhos tarafından, eşi Kraliçe Laodike adına MÖ.3. yüzyıl ortalarında kurulmuştur. Kentte yapılan arkeolojik kazılarda halkın ticaret ve tekstil işiyle uğraştığı  bilgisine ulaşılmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip İçin TIKLAYIN!

      

 

(1774 kez okundu )

Denizli Resimler

Denizli Videolar

Doğa Thermal Hotel

Spa Hotel Colossae Thermal

Pamukkale Richmond Thermal

henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş