Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla / Muğla

Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla; masmavi denizi, yemyeşil ormanları, çok özel turistik tesisleri, muhteşem plaj ve koyları, ılıman iklimi, antik kentleriyle, Ege Bölgesi’nin en güzel kentlerinden birisi...

Turizm ve tatil kenti olmayı fazlasıyla hak eden Muğla; 1 milyonun üzerindeki nüfusuyla Türkiye'nin 24. büyük şehri...  

Bodrum, Fethiye, Dalaman, Datça, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Kavaklıdere, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula, Yatağan gibi ilçeleriyle milyonlarca turist için vazgeçilmez destinasyonlara sahip Muğla; Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip kenti aynı zamanda...

Yılın dört mevsimi yerli ve yabancı turistler için  çok özel bir cazibe merkezi olan Muğla'da gezi ve aktiviteler için çok sayıda seçenek sizi bekliyor.

Muğla ve ilçelerinde gezilip görülecek harika gezi rotalarını sizler için listeledik. Keyifli gezintiler dileriz.

Muğla Gezilecek Yerler Listesi

Köyceğiz

Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin, tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin, Sultaniye köyünde termal kaplıcalara gidebilir, Yayla köyü ve Gökçeova'da safari yapabilirsiniz.

Bodrum Nerede Kalınır? Bodrum Otelleri İçin Tıklayın

Fethiye Ölüdeniz

Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz'de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası'nı görebilir, Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçildiğini de  bir yere not etmeyi unutmayın.

*Fethiye Otel Rezervasyon İçin TIKLAYIN
Köyceğiz Otel Rezervasyon İçin Tıklayın!!!

Saklıkent  Kanyonu

Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekan size farklı bir deneyim sunacak.

Türkiye'nin Meşhur Kanyonlarına Buradan ulaşabilirsiniz.

Ege Milli Parklarına Buradan ulaşabilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum'un günümüze gelmiş en önemli anıtsal eserlerinden birisi Bodrum tiyatrosudur. Tiyatro antik geleneğe uygun olarak Göktepe’nin güney yamacına yaslanmıştır.

Hemen her tiyatroda olduğu gibi Bodrum tiyatrosu da üç ana bölümden oluşmakta. Bunlar sahne binası, yarım yuvarlak, oturma alanı. Bu tiyatro Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir.

Göcek

Fethiye'nin bir mahallesi olan Göcek muhteşem güzelliği ile insanı büyüler... Tur teknelerinin Türkiye'deki en önemli durağı olan Göcek, turkuaz rengi denizi, harika koyları ve Torosların yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini selamlar.

Dünya yat turizminin en önemli bölgelerinden olan Göcek, Fethiye ilçesine araçla 15 dakikalık  mesafededir.

Göcek Nerede Kalınır? Otel Fiyatlarını Gör*
Dalyan Nerede Kalınır? Dalyan Otel Rezervasyon Yap

Marmaris Otel Fırsatları İçin TIKLAYIN*

Bodrum Kalesi

Çok farklı uygarlıkların izlerini taşıyan Bodrum Kalesi; iki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kuzey yönünden karaya bağlı kale kareye yakın bir plan göstermektedir.

En yükseği Fransız kulesi olmak üzere İngiliz, İtalyan, Alman kuleleri ile Yılanlı kule olmak üzere beş kule vardır. Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri, çift beden duvarı ile takviye edilmiştir.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi, Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’da yaptırılmıştır. 

Dünyanın yedi harikasından biri sayılan, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki mezar. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir.

Yediler Manastırı

Her yıl binlerce turistin ziyaret akınına uğrayan ve doğal güzelliğiyle de dikkat çeken bölgeye ulaşmak için yaya olarak yaklaşık 3 saatlik yolculuk yapılması gerekiyor. Öte yandan bölgede bulunan ve Alman arkeologlar tarafından tarihte tespit edilen en eski insan tasvirlerinin bulunduğu mağaralar da tarihsel öneme sahip.

Özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Kapıkırı ve Gölyaka’daki alanlar Hıristiyanların kutsal mekânlarından kabul ediliyor. Bafa Gölü ‘de buradan görülebilecek yerler arasında.

Turgut Reis Pazarı

Cumartesi günleri kurulan pazar, yerli  ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisi... Pazar yerinin bitişiğindeki El Sanatları Sokağı'da gezilip görülmeğe değer nitelikte.

Pazarda dolaşırken  yöreyi yakından tanımış olacak ve dostlarınıza alacağınız güzel hediyeleri  unutamayacaksınız.

Köyceğiz Kaya Mezarları

Muğla tatilinde  mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan Dalyan'daki Kaunos Kaya Mezarları  bölgenin en önemli simgelerinden birisidir. Özellikle tekne turlarında fotoğraf çekmek isteyenler için de bulunmaz bir fırsattır. 

Dalyan Nehri'nin kenarında yer alan Köyceğiz Kral Mezarlarına tapınak havası verilmeye çalışılmıştır.  Dalyan'ı yüksekten izleyen kaya mezarlarının binlerce yıl önce hangi teknik kullanılarak yapılabildikleri hala sırrını korumaktadır.

Tuzla Sulak Alanı Kuş Cenneti

Türkiye'de göçmen kuşlar için önemli yerlerden birisi de Tuzla Sulak Alanı... Özellikle kış mevsiminde farklı türden kuşları ağırlıyan alanda balıkçıl, pelikan, flamingo ve ördekler bulunuyor.

Milas - Bodrum karayolu üzerinde Boğaziçi Köyü'nde bulunan koruma altındaki sulak alanda konaklayan kuşlar, yoğun ilgi görüyor. Bodrum'a giderken kuş cennetini seyretmek için mola verip, kuşların fotoğrafını çekebilirsiniz. 

Şövalye Adası

 

Son zamanlarda Türkiye'nin en turistik adalarından birisine dönüşen  Şövalye adası tarihte Meğri adası, Fethiye adası adlarıyla anılmaktadır.

Telmessos körfezinin ağzını kapatan ince uzun bir ada olup bu özelliği ile Fethiye Limanı'nı daha korunaklı kılmıştır. Bölgedeki adalar içinde üzerinde yerleşim bulunan tek adadır.  Yazlıklar, motel ve cafe bulunan ada, 12 Adalar'a düzenlenen turların dönüşünde son mola yeridir.

Sarıgerme Plajı

Muğla'da tatil yapmayı planlıyorsanız, Sarıgerme plajı’nın enfes manzarasında ve tertemiz sularında vakit geçirmeyi sakın unutmayın.

Ortaca'da bulunan plaj, aynı zamanda Mavi Bayraklı plajlarımızdan biridir.

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Bafa Gölü, tabiat güzellikleriyle göz doldurmaktadır. 7 bin hektarlık alan 1994 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Sınırları içerisinde Herakleia Antik Kenti ve Latmos Antik Kenti vardır. Bafa Gölü Tabiat Parkı, Muğla'ya tatil için gelen her turistin gezip keşfetmesi gereken bir noktadır. Söke-Milas karayolunun doğusunda kalan Bafa Gölü Tabiat Parkı, Didim'e 10 kilometre uzaklıktadır.

Bafa Gölü Milli Parkı'nın bitki örtüsünü iklime bağlı olarak zeytinlik ve çam ormanları oluşturur. Bafa Gölü'nde Menci ve Hayalet Adaları bulunmaktadır. Bafa Gölü Milli Parkı, doğal güzelliklerini ve tarihi değerlerini gözler önüne sermek için sizleri bekliyor.

Ege Milli Parkları için Tıklayın

Marmaris Kalesi

Herodotos, Marmaris’te ilk surların, M.Ö. III. binde yapıldığını yazmıştır. Bu dönemde bir Karia kenti olan Physkos (Marmaris), bugün olduğu gibi Ege Denizi ve Akdeniz arasında bir geçiş noktasıdır.

Kentin limanı Rodos ve Mısır’a açılan ticaret yollarıyla çağlar boyunca önemini korumuştur. Kale günümüzde Marmaris Arkeoloji Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Bodrum Osmanlı Tersanesi

Antik çağlardan itibaren birçok uygarlık tarafından kullanılan tersane günümüzde Bodrum Sanat Galerisi olarak hizmet vermektedir.

Bir çok medeniyetin izlerini taşıyan tersane Osmanlı Devleti'nce uzun asırlar kullanmıştır. Burada Osmanlı donanması için gemi yapılmış, gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla tersaneye gözetleme kulesi eklenmiştir. Bodrum'da bulunduğunuz günlere Osmanlı tersanesini dâhil edebilirsiniz.

Akkum Koyu

Yaz tatillerinin hayal edilen noktalarından biri olan Selimiye; sessiz, sakin ve bir o kadar keyifli havasıyla size unutamayacağınız bir tatil yaşatacak potansiyele sahip.

Selimiye, Akkum Koyu’yla göz kamaştırır. Akkum Koyu’nu sadece bir kez görmek bile ne kadar harika bir coğrafyada yaşadığımızı hissettir.

Bozukkale Koyu

Marmaris’in Bozburun Yarımadası’nda, irili ufaklı adalarla çevrili sayısız koy bulunuyor. Bu bölge saklı cennetler diyarı adeta.

Akdeniz’e doğru ilerleyen bir koy silsilesi düşünün. Yarımadanın en uç noktasında, Karaburun’u geçtikten sonra karşınıza ilk çıkan koy Bozukkale Koyu. Değirmenburnu ile Kaleburun arasında yer alıyor.

Zeytinlikuyu Plajı

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı olan Kıyıkışlacık mevkiinde bulunan Zeytinlikuyu Plajı, en çok ilgi gören plajlar arasındadır. Genel nüfusu az olsa da yaz aylarında nüfus artar.

Tertemiz bir denizde gün boyu serinlemek bolca dinlenip güneşin tadını çıkartmak Zeytinlikuyu Plajı’nda daha keyifli hale geliyor.

Herakleia Antik Kenti

Muğla'nın antik dönemden günümüze kadar gelmiş şehirlerinden biridir Herakleia. Bafa Gölü Tabiat Parkı sınırları içerisindedir.

Herakleia Antik Kenti'nin geçmişi M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. İsmini Yunan mitolojisinin kahramanlarından biri olan Herakles'ten alır. Herakleia Antik Kenti'nin kalıntılarının bir çoğu sağlamlığını korumaktadır. Milas Athena Tapınağı, agora, tiyatro, nekropol ve kent surları şehrin kalıntıları arasındadır.

Muğla tatilinizde denizin keyfini çıkarırken, sizleri çok eski dönemlere götürecek olan Herakleia Antik Kenti'ni ziyaret edebilirsiniz.

Turgut Şelalesi

Muğla Marmaris’te Turgut Köyü’nde bulunan Turgut Şelalesi sizi büyüleyen yerler arasında olacak. Orman içinde bulunan Turgut Şelalesi, yeryüzündeki cennetin bir parçasıdır.

Burada cip safari veya trekking yapmaya da uygun bir saha.

Günlüklü Koyu

Muğla – Fethiye’de bulunan Günlüklü Koyu, Muğla’nın en çok bilinen koylarından biridir. Küfre Koyu, Kumlubük Koyu ve Bördübet Koyu gibi… Fazlasıyla plaja sahip olan Günlüklü Koyu çevresindeki otellerin veya pansiyonların birinde konaklayarak tatil yapmaya başlayabilirsiniz.

Milas Müzesi

Milas Müzesi; 1987’de ziyarete açılmıştır. Binanın giriş katında müze sergi salonu ile idari birimler yer almaktadır.

Kültür Merkezi, bahçe içinde bodrum katı üzerine iki katlı inşa edilmiş bir binadan oluşmaktadır.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Kalesi'ne yakın bir yerde bulunan Hafsa Sultan Kervansarayı, yüzyıllar boyunca koruduğu sağlamlığıyla günümüzün en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biridir.

Kervansarayı 1545 yılında  Kanuni Sultan Süleyman annesi Valide Hafsa Sultan adına yaptırmıştır. Kanuninin yaptırdığı bu kervansaray aynı zamanda Rodos seferi için konaklama ve ticaret noktası olmuştur.

Şeytan Yalısı

Zeytin ağaçları ve doğanın en güzel parçaları eşliğinde ulaşırsınız Şeytan Yalısı’na. Muğla-Milas’ın eşsiz manzaralarından biri olan Şeytan Yalısı’na Mazı Köyü istikametinden ulaşabilirsiniz.

Milas Şeytan Yalısı çevresindeki otellerde veya pansiyonlarda konaklayarak Şeytan Yalısı’nı gezip görebilirsiniz.

Kumlubük Koyu

Muğla- Marmaris’in en çekici yerlerinden biri olan  Kumlubük Koyu, Marmaris’e sadece 24 kilometre uzaklıktadır. 2 kilometrelik plajı, kumsallarıyla tatilinize renk katacak potansiyelde bir koy.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Türk Sanat Müziğinin en önemli isimlerinden Zekin Müren'in Muğla Bodrum'daki evi 2000 yılında müzeye çevrilmiştir. Zeki Müren'in evi iki katlıdır ve terasında çiçek ve hayvan motifleri hoş bir detay olarak kalmış. Alt katın şekli korunmuş olup yatak odası, oturma odası, kostüm odası sergiye açıktır.

Müzenin bahçesinde yıllardır kullandığı arabası ve bronz heykeli bulunmaktadır. Tüm orijinal eşyalarını görmek için Zeki Müren Sanat Merkezi'ne gidip nostaljik zamanlar geçirebilirsiniz.

Yağcılar Hanı

1493 yılında Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan Yağcılar Hanı, Muğla'nın şehir merkezinde bulunmakta. Bu durum Yağcılar Hanı'nı birçok turistin ziyaret etmesini sağlıyor.

Han, yapıldığı ilk dönemlerde Muğla'nın önemli bir ticaret merkezlerinden biriydi. İnşaatı sırasında kesme taş ve tuğla kullanılan han genellikle avlu etrafına dizilmiş odalardan meydana gelmektedir.  

Yağcılar Hanı, artık iş merkezi olarak kullanılıyor. Gün içerisinde ise birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Kızkumu

Kalabalıktan uzak, doğayla iç içe, çam ağaçlarının arasında bir doğa yürüyüşü. Marmaris tatilinizin ve gezinizin en önemli noktalarından biridir Kızkumu. Marmaris, Orhaniye beldesine oldukça yakındır.

Alışılmışın dışında olan görüntüsü herkesi hayrete düşürüyor aynı zamanda. Kırmızı kumdan meydana gelen bir oluşum üzerinde yürünebiliyor.

Uzunyalı Plajı

Muğla-Marmaris’te bulunan Uzunyalı Plajı, turistlerin denize girmek için en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Ulaşımı  kolaydır hem de tertemiz bir denize sahiptir.

Beçin Kalesi

Milas – Ören karayolunun 5. kilometresinde, Milas Ovası’na hakim yaklaşık 200 metrelik düz doruklu bir tepenin üzerindedir. 14. yüzyılda bölgeye hakim olan Menteşe Beyliği’nin başkentliğini yapmıştır. Beyliğin merkezi buradan Balat’a taşındıktan sonra da yerleşim devam etmiştir. Tapu kayıtlarına göre 18. yüzyıla kadar Milas’ında bağlı olduğu bir kaza merkeziydi.

Saklıgöl

Muğla-Marmaris’te bulunan Saklıgöl, yeşil doğanın ve mavi gökyüzünün arasına gizlenmiş, hafızalardan silinmeyecek kadar cezbedici bir noktadır.

Marmaris Saklıgöl’e Sedir Adası yolundan Çamlıköy’e giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Doğayla baş başa, huzurlu bir ortamda keyifli saatler geçirebileceğiniz Saklıgöl, çevresinde gizlenmiş güzellikleriyle de görenleri kendine hayran bırakıyor.

Cennet Adası

Ormanlarla çevrili bir köşede, denizin ve  güneşin tadına doyarsınız, huzuruyla tüm stresinizi üzerinizden atacağınız Cennet Adası, Marmaris’te sizleri bekliyor. Teknelerin uğrak yeridir aynı zamanda.

Eşsiz bir doğa yürüyüşü de sunan Cennet Adası, kolay ulaşıma sahiptir. Yalancı Boğaz’a gelip, buradan yürüyüş yaparak Cennet Adası’na ulaşabilirsiniz.

Boncuk Koyu

Görenlerin hayranlığını kazanacak kadar muhteşem bir yer olan Marmaris Boncuk Koyu, hem kolay bir ulaşım sağlar hem de harika bir tatil fırsatı sunar. İsmini, denizindeki minik çakıllarından alır.

Önerilen İçerikler

*** Antalya Gezilecek Yerler

*** Aydın Gezilecek Yerler

*** İzmir Gezilecek Yerler

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları

    

 

 

(4577 kez okundu )

Muğla Resimler

Muğla Videolar

Delta Hotel Bach Resort

İnanç Hotel Bodrum

henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

Marmaris Yat ve Yelken Turları

Muğla'da Yaşam

henüz Sektor eklenmemiş