Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın / Aydın

Aydın'da Gezilecek Yerler

Altınkum Plajı

Aydın'ın en güzel plajları arasında bulunan Altınkum Plajı; "Mavi Bayrak" ödülü almıştır ve şehir merkezine 2 kilometre uzaklıktadir. Plaj uzunluğu 500 metre olup, genişliği ise 15 metredir. 

Altınkum plajında denize girip, hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Didim Nerede Kalınır? Otel Fırsatlarını Gör!!!

Kuşadası Otel Rezervasyon İçin Hemen Tıklayın!

Didim Akbük Beldesi

Aydın'ın Didim ilçesine bağlı bir belde olan Akbük; tarihi zenginlikleri, masmavi denizi, yemyeşil doğası ile Ege'nin en güzel tatil yerlerinden birisidir. Belde merkezini görmenizi ve etrafı güzelce gezip dolaşmanızı tavsiye ederiz.

Kuşadası Milli Parkı

Kuşadası Milli Parkı, Aydın şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta olup maviyle yeşilin buluştuğu  önemli gezi rotalarından birisidir. Kuşadası Milli Parkı 1966 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir.

Sahil kesimi boyunca uzanan Kuşadası Milli Parkı, muhteşem  deniz manzarasıyla gelen misafirlere görsel şölen sunar. Çok sayıda hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan park, ziyaretçilerine unutamayacakları anlar yaşatır.

Afrodisias Antik Kenti

Aydın'ın Karacasu ilçesinde bulunan antik kent, iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik  alanlarından birisidir.

Aphrodisias Antik Kenti, Anadolu'da Yunan-Roma dönemi mimarisi ve kent özelliklerini en iyi yansıtan yerleşim alanlarından birisidir. Antik kent, 2017 yılında UNESCO  Türkiye medeniyet mirası listesine girmeyi başarmıştır.

Afrodit Tapınağı 3.yüzyılda, buradaki kent ise 4. yüzyılda yapılmıştır. Afrodisias Arkeolojik Kenti'nde tapınakların yanında,  tiyatro,  toplanma yeri ve iki hamam da  bulunmaktadır.

İlyas Bey Külliyesi

Aydın'ın en görkemli yapıtlarından biri olan İlyas Bey Külliyesi, sahip olduğu mimari özellikleriyle ve çevresindeki belli dönemlere ait kalıntılarıyla şehrin en görülesi mekânlarının başında gelmektedir. Aydın'ın Söke ilçesinde bulunan vakıf eser, ortaçağ Türk- İslam mimarisinin önemli örnekleri arasında yer almaktadır.

Menteşe Oğulları beylerinden İlyas Bey tarafından 1404 tarihinden inşa edilen yapı,cami, hamam, çarşı ve medreseden oluşmaktadır. İlyas Bey Külliyesi ve çevresi günümüzde müze park alanı olarak değerlendirilmekte olup birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret mekânları arasındadır.

Zeus Mağarası

Aydın-Kuşadası'nda bulunan Zeus mağarası, Dilek Yarımadası'nın girişinde bulunmaktadır. Mitolojiden izler taşıyan Zeus Mağarası, Kuşadası’nda keşif yapanların uğrak yerlerinden birisidir.

Denizden gelen tuzlu suyun ve dağdan gelen tatlı suyun karışımıyla maden suyu oluşmuştur Zeus Mağarası’nda.

Milet Müzesi

Aydın-Didim’de bulunan Milet Müzesi, 1973 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.  Milet Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen eserler sergilenmektedir.

Kurşunlu Manastırı

Dilek Yarımadası’nın içerisinde yer alan Kurşunlu Manastırı içinde; kiler, keşiş odaları, mutfak, revir, şapel, mezarlık, savunma odaları, manastır surları ve sur mahseni bulunmaktadır.

Manastırın şapelinde yer alan freskler de görülmeye değer niteliktedir.

Güvercinada Kalesi

Aydın’ın tarihi mekânlarından biri olan Güvercinada Kalesi, Kuşadası’na bağlı olan Hacıfeyzullah Mahallesi’nde bulunmaktadır.

İç kale Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmış olup, surlar ise İlyas Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. Aydın’da denizin tadını çıkarırken şehrin tarihi atmosferine kesinlikle karışmalısınız.

Magnesia Antik Kenti, Milet Tiyatrosu, Didyma Antik Kenti ve Aphrodisias Antik Kenti gezi listenizde yer alması gereken noktalar arasında.

Yörük Ali Efe Müzesi

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından birisi olan Yörük Ali Efe’nin yaşadığı Aydın’a bağlı Yenipazar’daki evi müzeye dönüştürülmüştür.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze eve dönüştürülen yerin bahçesinde Yörük Ali Efe’nin kabri bulunmaktadır. 

Karacasu Etnografya Müzesi

Karacasu Etnografya Müzesi Aydın il merkezine 98 kilometre uzaklıktadır.

2007 yılında hizmete açılan müze, bölgenin geçmişten bugüne gelen yöresel eşyaları sergilenmektedir. Afrodisias Müzesi Müdürlüğüne bağlı olan Karacasu Etnografya Müzesi sizler için keyifli bir gezi noktası olabilir.

Mehmet Paşa Kervansarayı

Aydın-Kuşadası'nda bulunan  Mehmet Paşa Kervansarayı, 1618 yılından bu yana varlığını korumayı başarmış tarihi mekânlardan birisi olarak karşımızda durmaktadır.

Sadrazam Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kervansarayın avlusu dikdörtgen planlı, duvarları kalın ve yüksektir.

Kuşadası iskelesine oldukça yakın olan anıt eser küçük bir iç kale görünümündedir. Tarihi kervansaray, günümüzde turistik tesis olarak hizmet vermektedir. 

Saplı Ada

Tepeden bakınca limana bir kaşık gibi uzanan görüntüsüyle muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren Saplı Ada’nın Ege Denizi’nde meydana gelen bir volkan patlaması sonucu etrafa saçılan küllerin birikimi ile oluştuğu tahmin edilmekte. Günümüzde hala bu kül katmanını görmek mümkün.

Yörenin en ilginç yerlerinden birisi olarak dikkatimizi çeken eser sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda. Akbük Koyu’nun yaklaşık 100 metre açıklarında yer alan adaya yürüyerek de ulaşabiliyorsunuz. 

ANADOLUYU GEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

      

 

(1965 kez okundu )

Aydın Resimler

Aydın Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş