İzmir'de Gezilecek Yerler

Bornova / İzmir

İzmir'de Gezilecek Yerler

 Şirince

İzmir'in Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle ünlü eski bir Rum köyü Şirince... Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisinin özelliklerini yansıtıyor.

İzmir Nerede Kalınır? İzmir Otel Rezervasyon İçin Tıklayın!!!

Çeşme Otel Fırsatlarını Görmek İçin Tıklayın!!!

Efes Antik Kenti

İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekânlardan. Efes Antik Kenti 2015 yılında Türkiye'den UNESCO Listesine giren talihli yerlerden biri.  

Antik şehir, bilim ve sanat dünyasında ünlü pek çok kişinin yetişip kaldığı yerdir. Her sene yüzbinlerce turist tarafından ziyaret edilen antik kent çevresinde;  Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf) ve İsa Bey Camii gibi çok sayıda tarihi yapıt yer almaktadır.

Alaçatı

Dünyanın en iyi rüzgar alan bölgelerinden biri olan Alaçatı, yılın her dönemi sörf sporuna uygun bir özelliğe sahip.. Doğal güzellikleri, farklı lezzetleri, butik pansiyonları ve birbirinden güzel sokakları ile önemli bir tatil adresi.

Bergama

 

Bergama Krallığı’nın başkenti olan Bergama (Pergamon) Anadolu’nun en eski kentlerinden birisi... İlkçağ’ın en stratejik kentlerinden biri olan Bergama; UNESCO Dünya Mirası Listesindeki yerini 2015 yılında almıştır.

Parşömen kâğıdının bulunduğu yer olan Bergama; zengin kütüphanesi, sağlık merkezi ve antik tiyatrosuyla büyük bir potansiyeli üzerinde taşıyor ve ziyaretçilerini bekliyor.

Saat Kulesi

1901 yılında Sultan II.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına inşa edilen saat kulesi, Konak meydanına ayrı bir güzellik katmaktadır. Sekizgen mermer bir platform üzerine kurulmuş olup yapının kenarlarında sebiller yer alır. 

Kule platformu mermerden, diğer bölümleri de kesme taştan yapılan tarihi saat kulesi İzmir'in en önemli sembolleri arasında yer almaktadır.

Selçuk

İzmir-Aydın karayolu’nun 73 km’sinde bulunan Selçuk, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden Efes Antik Kenti’ne ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan antik kent, dünyanın en önemli tarihi yerleri arasında gösteriliyor.

İlçede bulunan Meryem Ana Evi, Aziz John Kilisesi, Artemis Tapınağı, İsabey Camii ve kale ziyaretçilerde hayranlık uyunadırıyor.

Resim ve Heykel Müzesi

1973 yılında İzmir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi iken müzeye dönüştürülmüştür. Müzede dönemsel olarak sergilenen eserler dışında, 530 adet çeşitli dönemdeki sanatçılara ait eserlerin olduğu koleksiyon da sergilenmektedir.  

Kemeraltı Çarşısı

Geçmişten bugüne İzmir’in en önemli ticaret merkezlerinden birisi olan Kemeraltı günümüzde de bu özelliğini sürdürmekte. 1744 tarihinde inşa edilen Kızlarağası Hanı gibi birçok han da Kemeraltı semtinde yer alıyor.  

Tarihi çarşıda kahveci,balıkç ı, turşucu, hediyelik eşya, elektronik, kıyafet ve deri ürünleri satan çok sayıda dükkân içiçe. Pazarda yok yok adeta. Çarşı içinde alışverişin yanında yemek yenebilecek lokantalar çay ve kahvenizi içebileceğiniz cafelerde mevcut.

Agora Açık Hava Müzesi

Roma döneminde siyasi toplantıların ve seçimlerin yapıldığı birçok sosyal olayın yaşandığı çarşı pazarlardaki alanlara agora denilmekteydi. İzmir agorası, İyon agoralarının en büyük ve en iyi korunmuş olanıdır. Kazılarda agoranın büyük bir bölümü ortaya çıkarılmış.

Müzede su kanalları, kemerler, Osmanlı mezar taşları, heykeller gibi farklı kültürel zenginlikleri görme fırsatı bulacak bugünden geçmişe doğru bir geziye çıkacaksınız.

İzmir Atatürk Müzesi

1875-1880 yılları arasında 4 katlı olarak yapılan tarihi bina, 1923’te İzmir İktisat Kongresi sırasında Mustafa Kemal Atatürk çalışmalarını bu evde yürütmüştür. 

Müze içerisinde Atatürk’ün bazı eşyalarını, kullandığı odaları görmeniz mümkün.

İzmir Fuar Alanı

Yürüyüş yapmak, sergi gezmek, küçük göletin etrafndaki kafelerde oturup keyif yapmak, hatta göletteki kayıklara binmek, lunaparkta eğlenmek gibi burada yapabileceğiniz bir çok aktivite bulunuyor. Çok geniş ve keyifli bir gezi alanı.

Sığacık

İzmir’e yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Sığacık, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle 1522’de yaptırılan Sığacık Kalesi ve muhteşem sur duvarlarıyla adeta tarihten günümüze çıkagelmiş gibi…

Kasaba eski İyonya şehirlerinden birisi olan Seferihisar’a 5 km ve onun mahallesi. Burada bulunan iki katlı birbirinden şirin evler, esen tatlı rüzgar ve  deniz  sığacık’ı cazip hale getirmeye yetiyor. Pazar günleri kurulan organik pazar, pek çok lezzetli ürünün yanında elişleriyle de ziyaretçileri kendine çekiyor.

Seferihisar

İzmir’e 47 km mesafede bulunan Seferihisar, İyonya kentlerinden birisi. Şehirde, Karya, İyon, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerin izleri rahatlıkla görülebiliyor. Tarihi özelliğiyle dikkat çeken  kasabada yat gezintisi yapmak isteyenlere ve balık tutmak isteyenlere cevap veren koylarda bulunmakta. 

Seferihisar Sakin Şehir Organizasyonu’na ilk katılan Türk yerleşim yeri.  Ülkemizin  ilk sakin şehri olan (Citta Slow) Seferihisar enginar, zeytin ve mandalina bahçeleriyle  ziyaretçilerinde unutulmaz tatlar bırakır.

Birgi

Ege Bölgesi’nin geleneksel yaşamının en iyi gözlemlendiği yerlerden  biridir Birgi…Ödemiş’e bağlı bir mahalle olan Birgi,  Bozdağlar’ın yamaçlarında yemyeşil bir doku içinde yitik bir hazine gibi geçmişine göz kırpıyor.

Kiremitli, ahşap pencereli alaturka evleriyle Osmanlı izlerini taşıyan konaklarıyla görenlerde hayranlık uyandırıyor. Tarih boyunca üzerinde yaşamış uygarlıklardan izler taşıyan Birgi  bir açık hava müzesi gbi sanki.

Urla

İzmir’e 53 km mesafedeki ilçe  Türkiye’nin her tarafından gelen insanların kalıp dinlendikleri yeniden keşfettikleri bir alan. Deniz keyfini çıkarıp Ege'nin lezzetlerini tadabileceğiniz çok farklı mekânlara sahip Urla…

Balçova Teleferik

İzmir’de farklı bir gezi alternatifi olarak göze çarpan teleferik gezisiyle şehre başka noktalardan bakmak mümkün. Balçova’da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin hemen karşısında  teleferik. İzmir merkezden ulaşım da yaklaşık 20 dk sürüyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

1500’ün üzerinde  yaban hayvanından oluşan parkta, 425 bin metrekare yeşil alanda  farklı bir ortam yaşayacaksınız. Buraya doğal yaşam parkı denmesinin nedenini  gezip gördükten sonra daha da iyi anlayacaksınız.

Karaburun

İzmir şehir merkezine 105 km uzaklıkta bulunan Karaburun kendi adını taşıyan yarımadanın en kuzey ucunda, gizemli, sessiz sakin yaşamı ve doğal güzellikleriyle  gelenlere farklı bir ortam yaşatıyor.

Karaburun’da deniz keyfi yapıp, kahve için ve hemen karşınızda yer alan Sakız ve Midilli adalarına göz atın. Karaburun’da gezginlere hitap eden çok sayıda aile işletmesi var.

Gölcük

Yazın doğanın muhteşem renkleriyle doğayla iç içe olmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden olan kasaba, kışın bembeyaz kar örtüsünün altında, donan göl etrafında gezmek isteyenlerin gözde mekânlarından.

Bölgenin hemen yakınında bulunan Bozdağ ise kayakseverler için güzel bir alternatif oluşturuyor Tarihte Aydınoğlu Beyliği ve Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan kasaba, Lidya Krallığı’nın merkezi Sart'a 30, Salihli Kaplıcaları’na ise 20 km mesafededir.

Sosyal Medya Hesaplarımız İçin TIKLAYIN

  

 

(1930 kez okundu )

İzmir Resimler

İzmir Videolar

Otel Karaca

Hilton Otel

henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

İzmir'de Yaşam

henüz Sektor eklenmemiş