Anadolu Coğrafyası

Geleneksel Anadolu Evleri

Geleneksel Anadolu Evleri

Geleneksel Anadolu Evleri

Anadolu Evleri ve özellikleri nelerdir? Türkiye'de hangi yerleşim yerlerinde bu evler bulunmaktadır? Koruma altına alınan geleneksel Anadolu evleri turizm açısından önemi gibi merak ettiğiniz sorulara bu sayfada cevap bulabileceksiniz.

Geleneksel evleriyle ön plana çıkan Anadolu şehirleri vardır. Tarihi evleri, mahallesi, daracık sokakları, geleneksel yaşam kültürü ile insanı büyüleyen mekanların bulunduğu Anadolu kentleri..

anadolu evleri

Bazıları tarihe karışırken, bazıları da restore edilerek tüm heybetiyle ayakta durmaktadır.  Anadolu’nun tarihi evleriyle ünlü şehirlerini sizler için  listeledik.

Geleneksel Anadolu Evleri Listesi 

Şirince Evleri l İzmir

şirince köyü

İzmir'in Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle ünlü eski bir Rum köyü Şirince... Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisinin özelliklerini yansıtıyor.

Birgi Evleri / İzmir

Ege Bölgesi’nin geleneksel yaşamının en iyi gözlemlendiği yerlerden  biridir Birgi…Ödemiş’e bağlı bir mahalle olan Birgi, Bozdağlar’ın yamaçlarında yemyeşil bir doku içinde yitik bir hazine gibi geçmişine göz kırpıyor.

Kiremitli, ahşap pencereli alaturka evleriyle Osmanlı izlerini taşıyan konaklarıyla görenlerde hayranlık uyandırıyor. Tarih boyunca üzerinde yaşamış uygarlıklardan izler taşıyan Birgi  bir açık hava müzesi gbi sanki.

Kula Evleri/Manisa

kula evleri
Türk Evi diye tabir edilen ahşap  evler karşılar sizi Manisa Kula’da…. Osmanlı şehir dokusuna sahip ilçedeki tarihi Kula evleri genellikle iki katlı, ahşap yapıya sahip… Yapıların mimari açıdan bozulmamış tipik örnekler olarak kalması, ilçeye ‘anıt kent’ özelliği kazandırıyor.

Kula Evleri’nde odalar hayata ve sokağa açılan pencereleri sayesinde bol ışık alırlar. Hayata açılan pencereler genellikle 3 tanedir Üst kattaki pencereler üst sırada duvarın iç ve dış yüzünü sınırlayan alçı şebekeli tepe pencereleri vardır.

Trilye Evleri / Bursa

Bursa'nın tarih kokan köşelerinden biri olan Trilye; Mudanya ilçesine  11 km uzaklıkta. Köy “Zeytinbağı”  olarak da adlandırılıyor. Tirilye takvim yapraklarının düşmeyi unuttuğu, saatin durduğu yer gibi adeta...  Evleri, dar sokakları görülmeye değer nitelikte.

Evler genellikle ahşap ve kerpiçten yapılmıştır ve geneli üç katlı olarak inşa edilmiştir. Evler Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır.

Cumalıkızık Evleri / Bursa

cumalıkızık köyü 

Bursa'ya 10 km. uzaklıktaki Cumalıkızık, adeta tarihi bir film platosu gibi... 700 yıllık geçmişi olan köy ve çevresi UNESCO medeniyet mirası içeresinde yer alıyor.

Burası Orhan Gazi'nin Bursa'yı fethetmeden önce kurdurduğu  köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evler, sokaklar, çeşmeler ve insanlarıyla görülup gezilmeğe  değer  nitelikte.

Göynük Evleri / Bolu

göynük

Bolu'nun turistik yerlerinden biri olan Göynük, sahip olduğu doğal güzellikleri kadar, eski Türk evleri ile de dikkat çeker. Geleneksel Osmanlı evlerinin özelliklerini görebileceğiniz Göynük; City Slow yani "Sakin Şehir" ünvanına sahip Türkiye'deki az sayıda yerleşim yerlerinden birisi... 

Göynük Evleri'nin çoğunun içlerinde merdiven bulunuyor ve evler genel olarak zemin katlı bir ya da iki katlı olarak inşa edilmiştir. Son yıllarda turist akınına uğrayan şirin bir ilçe  olan Göynük ziyaretçilerini bekliyor.

Odunpazarı Evleri / Eskişehir

odunpazarı evleri

UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesine girmeyi başaran Odunpazarı Evleri, Evliya Çelebi başta olmak üzere çok sayıda gezgin tarafından bahsedilmiş şehrin en önemli tarihi semtlerinden biridir.

Başarılı bir yenileme çalışması sonunda turizme kazandırılmış olan tarihi evlerin bir kısmı konut olarak kullanılırken büyük çoğunluğu da butik otel, dükkân, müze, kafe ve restoran olarak hizmet veriyor. Genellikle iki kattan oluşan tarihi evler,  geleneksel Osmanlı evlerinin özelliklerini yansıtıyor.

Odunpazarı'ında çok sayıda gezilip görülecek mekân sizleri bekliyor: Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Camii, Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi, Arasta ve Şeyh Edebali Türbesi

 Safranbolu Evleri / Karabük

safranbolu evleri

Bugün koruma altına alınmış 1000'e yakın tarihi ev var Karabük' ün Safranbolu ilçesinde... Her birisi kendine has mimari tarzı, zarafeti, estetiği ve büyüsüyle maziden bugüne çıkagelmiş gibi...

Evlerin büyük bir kısmı turistik amaçla otel, restoran ve cafe olarak işletiliyor. Safranbolu ile ismi özdeşleşmiş bu evleri ve evlerin oluşturduğu tarihi çarşı, gezilip görülmeğe değer güzellikte..

İnebolu Evleri / Kastamonu

inebolu evleri

Kastamonu'nun Karadeniz kıyısındaki  en büyük ilçesi İnebolu; yemyeşil doğası, denizi ve limanının yanında köklü bir tarihe sahip ... Tarihi kök boyalı İnebolu evleri Karadeniz yamaçlarına serpilmiş haliyle insanı büyüler.

İnebolu Türk Ocağı; günümüzde müze ev olarak hizmet ediyor ve yakın tarihe tanıklık eden çok sayıda malzemeyi içinde barındırıyor. İnebolu Kurtuluş Savaşı yıllarında gösterdiği kahramanlıktan dolayı İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiş 1924 yılında TBMM tarafından. Burası aynı zamanda İstiklal Yolu'nun Karadeniz'deki başlangıç noktası... 

Yalıboyu Evleri / Amasya

amasya evleri

Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak'ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini  taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden. Burada bulunan pek çok konak günümüzde turistik amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Yöresel Amasya Yemekleri İçin TIKLAYIN!

Yeşilırmak kenarına dizili koruma altında alınmış evler günümüzde en çok ziyaret çeken alanlar arasında ve bu evler "Yalıboyu Evleri" olarak anılmakta. Ahşap çatkı sistemiyle yapılmış olan Yalıboyu Evleri, Yeşilırmak kenarında, tarihi sur duvarı üzerinde bulunuyor.

Kemaliye Evleri / Erzincan

kemaliye evleri

Keban baraj gölü kıyısında kurulu Erzincan'ın Kemaliye ilçesi, mimari dokusunu büyük ölçüde koruyan bir kent...Özellikle tarihi evleri ve kapı tokmakları dikkat çekici... Karanlık kanyon en çok tanınan turistik sahaları arasında yer alıyor.

Eskiden Eğin olarak bilinen Kemaliye'de çok sayıda tarihi ve kültürel miras saklı: Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Endiçi kalesi, Topkapı Camii, Orta Camii  bulunmaktadır. 

Mardın Evleri / Mardin 

mardin evleri

Taşın insan yaşamındaki yerini, insan emeğinin taşı nasıl şekillendirdiğini görmek için dinlerin, mezheplerin harman olduğu Mardin'e yolunuzu düşürün.

Şehrin kesme taş işçiliğiyle yapılan evleri dikkat çekmekte. Taş ustalığının  en güzel örnekleri olan evleri; cami, medrese, kilise manastır ve çarşılar zenginleştirmekte...   

MARDIN OTEL REZERVASYONLARI İÇIN TIKLAYIN

Beypazarı Evleri / Ankara

beypazarı evleri

Tarihi konaklarıyla canlı bir kent dokusuna sahip olan Beypazarı, Ankara’nın en çok turist çeken ilçesidir. Osmanlı döneminden kalan 150-200 yıllık tarihi özelliği olan çok sayıda Beypazarı eviyle birlikte diğer tarihi miras restore edilerek turizme kazandırılmıştır.

Günümüzde yöre halkının en önemli gelirlerinin başında turizm gelmektedir. 2020 yılında UNESCO Medeniyet Mirası Geçici Listesine giren bu şirin ilçe çok önemli gezi rotalarından bir yer olacak sizin için…

Beypazarı Nerede Kalınır?

 Aşağıdaki Konular İlginizi Çekiyor Olabilir!!!

>>>> Türkiye'nin En Güzel Şelaleri

>>>> Türk Filmlerinin Çekildiği Anadolu Şehirleri

>>>>  Türkiye'nin Yeraltı Şehirleri

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap