Erzincan'da Gezilecek Yerler

Erzincan / Erzincan

Erzincan'da Gezilecek Yerler

Girlevik Çağlayanı

Kışın donmasıyla oluşturduğu muhteşem sarkıtlarıyla bahar ve yaz aylarında coşkuyla akışıyla gelenleri kendisine hayran bırakan şelale, Erzincan’a 29 km...

Doğal güzelliği ile ünlü bu piknik alanı en önemli gezi duraklarından birisi.  Kışın donan sularına kaya tırmanışı yapılmaktadır.

Erzincan Nerede Kalınır? Otel Rezervasyon İçin Tıklayın

Altıntepe Örenyeri

Erzincan’a 15 km uzaklıktaki Altıntepe, günümüze ulaşan en önemli Urartu kentlerinden birisi... Kazı çalışmalarında İ.Ö. 8.yüzyıla ait madeni ve fildişi eşyalar, miğfer ve kalkanlar, seramik ve duvar resimleri, tapınak, saray, mezarlık ve depo ortaya çıkarılmıştır.

Terzibaba Türbesi

Erzincan’ın manevi değerlerinden birisi olan Terzibaba 1778-1848 yılları arasında yaşamıştır. Şehir merkezine 4 km. olan türbe günümüzde inanç turizmi kapsamında büyük ilgi görmekte, çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Erzincan mezarlığının da bulunduğu alan günümüzde,  “Terzibaba Mezarlığı” olarak anılmaktadır. Esas ismi Muhammed Vehbi iken yaptığı terzilik mesleğinden dolayı bu isimle daha çok tanınmıştır.

Abrenk Kilisesi

Erzuncan'ın Tercan ilçesinde  bulunan kilisenin 19.yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı bilinmektedir. Kilisenin yanında 12.yüzyıl Selçuklu prenslerininden Nasurettin’e ait iki kitabe mevcuttur. 

Mama Hatun Külliyesi

Ortaçağ Türk mimarisinin en önemli örnekleri arasında yer alan külliye; kervansaray, hamam, türbe ve mescitten oluşmaktadır.

Saltuklu hükümdarı 2. İzzeddin’in kızı Mama Hatun adına yapılan külliye Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunmaktadır. 

Otlukbeli Gölü

Maden sularının oluşturduğu traverten bir yapıya sahip göl, doğal anıt olarak tescililidir ve koruma altındadır.

Dünyada aynı özelliklere sahip bir başka göl bulunmamaktadır. Yüzölçümü 6500 m2 olan gölün derinliği 15-18 metre arasıdır.

Ekşisu Mesire Alanı

Erzincan - Erzurum karayolu üzerinde 10 km. bulunan mekan Erzincan'ın en önemli mesire alanıdır.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken alanda sodalı su içebileğiniz sebiller, ailecek dinlenip yemek yiyebileceğiniz mekanlar, yürüyüş alanları ve çocukların eğleneceği  parklar var. 

Kemaliye(Eğin)

Keban baraj gölü kıyısında kurulu Kemaliye, mimari dokusunu büyük ölçüde koruyan bir kent...Özellikle tarihi evleri ve kapı tokmakları dikkat çekici... Karanlık kanyon en çok tanınan turistik sahaları arasında yer alıyor.

Eskiden Eğin olarak bilinen Kemaliye'de çok sayıda tarihi ve kültürel miras saklı: Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Endiçi kalesi, Topkapı Camii, Orta Camii   bulunmaktadır. 

Eğin mutlaka görülmesi gereken gizemli Anadolu kasabalarından birisi.

Kemah

Hititler döneminden beri tarihi bir yerleşim alanı olan Kemah; tarihi kalesi, Gülabibey çeşme ve hamamı, Melikgazi Türbe ve Zaviyesi, Ali Baba Türbesi, Tugay Hatun Kümbeti gibi çok sayıda mimari eseri ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Buz Mağarası ziyaretçilerini bekliyor.

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Büyük bir evliya olarak bilinen Hıdır Abdal Sultan, Hacı Bektaş Veli'den etkilenmiştir. Türbesi Erzincan'ın Kemaliye ilçesindedir.

Günümüze kadar gelen türbe, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Türbenin hangi yıl yapıldığı ve banisi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Mimarisi dikkat çekici bir taş işçiliğine sahiptir. Hıdır Abdal Sultan Türbesi, günümüzde ziyaretlere açıktır.

Karanlık Kanyon

Kemaliye ilçesinde bulunan Karanlık Kanyon, dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır. Doğa sporları  ve dağcılığa çok elverişli sahada her yıl haziran ayında "Doğa Sporları Şenliği" düzenlenmektedir.

Sarp ve kayalıklar arasında kalan kanyon, görenleri şaşırtır. Kemaliyelilerin uzun yıllar süren çabaları sonunda 2002 yılında tamamlayabildikleri, kanyona paralel bir şekilde uzanan, "Taşyol" Türkiye'nin en ilginç yerlerinden birisi...

Melik Gazi Türbesi

Mengücek Beyliğinin kurucusu Melik Gazi'nin türbesi Erzincan'ın Kemah ilçesinde bulunmakta olup sekizgen planlıdır ve iki kattan oluşmaktadır. 

Kapı üzerinde bulunan kitabede,  Kuran’dan alınan “Her nefis ölümü tadıcıdır.” ayeti vardır. Melik Gazi Zaviyesi  ise Melik Gazi Türbesinin hemen yanında, dikdörtgen planlı bir yapıdır.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip İçin TIKLAYIN!

       

(6010 kez okundu )

Erzincan Resimler

Erzincan Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş