Elazığ'da Gezilecek Yerler

Elazığ / Elazığ

Elazığ'da Gezilecek Yerler

Harput Kalesi

Elazığ'a 5 km. mesafedeki Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Müzesi, kalesi, Ulu Camii, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer bir turizm merkezidir.

Harput Kalesi hakkında çeşitli efsaneler anlatılmaktadır. Kalenin yapımı sırasında harcın hazırlanmasında su yerine süt kullanıldığından dolayı“Süt Kalesi” dendiği söylenmektedir.

Elazığ Nerede Kalınır?  Elazığ Otel Fırsatları İçin Tıklayın!

Harput Ulu Camii

harput ulu camii

Binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasıyla, bir açık hava müzesini andıran tarihi Harput'un en önemli yapılarından birisi Harput Ulu Camii... 2000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Harput Ulu Camii, Anadolu'nun en eski camilerinden birisidir.

Artuklu hükümdarlarından Fahrettin Karaaslan tarafından 1157 tarihinde yaptırıldığı kabul edilmekte.

harput ulu camiii 

Dikdörtgen planlı yapı Anadolu'nun  en eski kültürel miraslarından birisidir ve minaresi özellikle dikkat çekmektedir.

Belek Gazi Anıtı

Tarihi Harput kalesinin girişinde bulunan eser; Sultan Alparslan’ın komutanlarından Artuk Bey’in torunu Behram Bey’in oğlu Belek Gazi’ye aittir. 1964 yılında yapılmıştır.

Elazığ Tanıtım Filminine Buradan Ulaşabilirsiniz

Harput Buzluk Mağarası

Tarihi Urartulara kadar uzanan mağara Elazığ'a 12 km. olup Keban Baraj Gölünün seyir tepesi üzerinde yer almaktadır. 1990 yılında doğal yapısı korunarak iniş basamakları ve aydınlatılması yapılarak turizme açılmıştır.

İzzet paşa camii

1866 yılında zamanın valisi Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından yaptırılan camii hükümet konağının karşısındadır. Osmanlı mimari tarzında, çift minareli ve çift şerefelidir.

Türkiye’nin ilk asansörlü minaresine sahip olan camii, 1968 yılında büyük bir onarımdan geçmiştir.

Keban Baraj Gölü

Türkiye'nin en önemli yatırımları arasından biri olan Keban Baraj Gölü,  Atatürk Baraj Gölü'nden sonra Türkiye'nin en büyük yapay gölüdür ve Murat Vadisi boyunca uzanır ve toplam uzunluğu 125 kilometredir.

Elazığ'ın Keban ilçesinde bulunan baraj gölü, elektrik üretimin yanı sıra balıkçılık da yapılmaktadır. Keban Barajı'nın yapımının ardından oluşan göl, yöre halkının mesire yerlerinden biri olmuş durumda. 

Kömürhan Köprüsü

Fırat nehrinin iki yakasını birleştiren tarihi köprü; Elazığ- Malatya karayolu üzerinde bulunmaktadır. “Kömürhan Köprüsü Harput'a bakar” denir ünlü Fırat türküsünde.

Kömürhan Köprüsü ilk olarak  1937 yılında yapılmış daha sonra yapılan  Karakaya Barajı'nın yapımıyla sular altında kalmıştır. 1986 yılında aynı isimle yeni bir köprü yapılmıştır.

Elazığ Kapalı Çarşı

Elazığ'ın en  eski ticaret merkezi olan Elazığ Kapalı Çarşı; yöresel ürünlerin alınıp satıldığı  yerli halkla birlikte, turistlerin de en önemli uğrak noktalarından birisi...

2012 yılında yeniden restore edilen Elazığ Kapalı Çarşı'da, Ağın Leblebisi, orçik, baharat çeşitleri, badem şekeri, pekmez, tulum peyniri  gibi birçok yöresel ürünü satın alabilirsiniz.

Sare Hatun Camii 

sare hatun camii

Elazığ'da "Yukarı Şehir" olarak adlandırılan tarihi Harput'ta bulunan muhteşem bir Akkoyunlu eseri...
Akkoyunlu hükümdarı Hasan Bahadır Han'ın (Uzun Hasan) annesi Sare Hatun tarafından 1565 yılında yaptırılmıştır. Harput'u zenginleştiren vakıf eserlerinden birisi olan Sare Hatun Camii, aynı zamanda taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında yer alır.

Şefik Gül Kültür Evi

harput serif gul evi

Kültür evinde, tarihi kent Harput, Elazığ ve çevresine ait resimler,  kıyafetler ve folklorik eşyalar sergilenmektedir. Şefik Gül Kültür Evi, 19. yüzyılın başlarında yapılan tarihi bir Harput evinin restore edilmesi sonucu 2005 yılında açılmıştır. 

Hazar Gölü

Elazığ'a 22 km uzaklıkta bulunan Hazar Gölü, Hazarbaba ve Mastar Dağları arasında konumlanmış durumda. Hazar Gölü, büyüklüğü nedeniyle yöre halkı tarafından "Hazar Denizi" olarak isimlendirilmekte.  Hazar Gölü Plajı'nın etrafında  çok  sayıda  tesis hizmet veriyor. 

Piknik, tekne gezileri ve su sporları açısından da elverişli olan göl, yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Hazarbaba Kayak Merkezi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde  bulunan kayak merkezi,  Hazarbaba Dağı'nda bulunmaktadır. Hazar gölüne 6 km. mesafede bulun kayak alanında  amatör ve profesyoneller için uygun pistler bulunmaktadır.

Elazığ'a 30 km. Sivrice'ye sadece 6 kilometrelik bir mesafede yer alır. Kayak tesislerinde soğuk kış günlerinde unutamayacağınız farklı bir etkinliğe imza atacaksınız.

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları 

    

 

 

(3060 kez okundu )

Elazığ Resimler

Elazığ Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş