Ardahan'da Gezilecek Yerler

Ardahan / Ardahan

Ardahan'da Gezilecek Yerler

Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi16. yüzyıl ortalarında, Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Kura Nehri'nin kıyısında inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Giriş kemerinin üzerinde, yapıldığı tarih 1544 olarak yazılmaktadır. Dikdörtgen plan oluşturan sur duvarları, 745 m. uzunluğundadır. Baştan başa kare tabanlı ve çokgen planlı çok sayıda kule ile desteklenen tarihi yapı, ihtişamıyla göz dolduruyor.

Ardahan Nerede Kalınır?  

Ardahan Otel Fırsatlarını Görmek İçin Tıkla

Mevlit Efendi Camii

Ardahan şehir merkezinde  kalenin yaklaşık 150-200 m. doğusunda yer alan camii, 1701 tarihinde inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti döneminde yapılan camii  günümüzde restorasyondan geçmiş ve yenilenmiştir.

Çıldır Gölü

Türkiye'nin önemli gölleri arasında yer alan Çıldır Gölü; Ardahan'ın en turistik alanlarından birisi olarak dikkat çekiyor.  Özellikle kış mevsimi gölün donmasıyla birlikte burada yapılan "Atlı Kızak Yarışları Festivali"  büyük ilgi görüyor.

Yazları serinlemek ve piknik yapmak için çok sayıda insan burayı tercih ediyor. Gölde gemiyle gezinti yapıp yeni çıkan balıklardan afiyetle yiyebilirsiniz.

Derviş Bey Camii

Ardahan'da Tugay Komutanlığının yanında ki parselde inşaa edilmiş19.yüzyılın ikinci yarısında 1869 yılında yapılmıştır. Dikdörtgen  planlı camide ve minaresinde kesme taş kullanılmıştır.

Kinzi Kalesi

Ardahan’ın yaklaşık 30 km. batısında Bağdeşe köyünün kuzeyinde, Bülbülan Yaylası’nın güneydoğusunda yer alan bir kaledir.

Kalecik Kalesi

Göle ilçesine bağlı Kalecik köyünün yaklaşık 450-500m. güneyinde ki, vadi ile Kura Vadisi'nin kesiştiği noktada sarp bir alana kurulmuştur.

Şeytan Kalesi

Çıldır ilçesinin Yıldırımtepe köyü sınırları içerisinde olan kalenin, Ortaçağ’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Kalenin, Çıldır’a 1 km. uzaklıktaki Karaçay Vadisi’nde oldukça sarp bir alana inşa edildiği gõrülmektedir.

Akçakale 

Çıldır Gölü’nün içerisinde yer alan Akçakale Adası, doğal güzelliklerinin yanısıra, birinci derecede arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir. 

Çıldır ilçe merkezinin yaklaşık 27 km. uzaklıkta yer alan tarihi mekan ziyaretçilere farklı bir gezi ortamı sunmakta.

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları

    

(2112 kez okundu )

Ardahan Resimler

Ardahan Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

Ardahan Gezisi

henüz Sektor eklenmemiş