Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı / Ağrı

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı gezilecek yerler üzerine  paylaşmış  olduğumuz bu dosyada; kültürüyle, tarihi değerleriyle ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin önemli şehirlerinden birisi olan Ağrı'yı ele aldık.

Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı'na ve muhteşem mimarisiyle göz dolduran İshakpaşa Sarayı'na ev sahipliği yapan Ağrı'nın Gezilecek Yerleri

İshakpaşa Sarayı

Doğubeyazıt'ın 5 km. uzağında sarp kayalar üzerine kurulmuş,  116 odalı İshakpaşa Sarayı; Türkistan, Fars,  Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

18 yüzyılın sonlarında 1789 Osmanlı veziri Hasan Paşa'nın oğlu İshak Paşa tarafından tamamlanan sarayın yapımının bir asır sürdüğü tahmin edilmekte.

Harem ile selamlık daireleri arasında ki camii kubbesi ve minaresiyle bütün saraya hatta ovaya hâkim görünüyor. Mimaride barok ve rokoko tarzı içiçe geçmiş bu Osmanlı saray örneği görenleri kendisine hayran bırakıyor. Dünyanın ilk kaloriferli yapısı olarak bilinen bir saraydır burası.

Ağrı Nerede Kalınır? Otel Rezervasyon İçin Tıklayın

Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı kente ismini veren dünyanın en yüksek dağlarından birisi... Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı(5165m) jeolojik özellikleri ve büyük tufandan sonra Nuh peygamberin gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla  efsanevi bir duruşa sahip dağ.

Seyyah Marco Polo’nun hiçbir zaman çıkılamayacak dediği dağa  ilk çıkan kişi tespitlere göre 1829 yılında  Frederik Von  Parat olmuş. Günümüzde Ağrı Dağı'na çıkmak için çok sayıda yerli yabancı çok sayıda dağcı gelmekte.

Buz Mağarası

Ağrı Dağı’nın eteklerinde yer alan Telçeker kasabasının yakınlarındaki mağara dikit ve sarkıtlarıyla dikkat çekiyor. Mağarayı görmek isteyenler için günlük turlar düzenleniyor.

Diyadin Kaplıcaları

Kaplıca, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktadır ve buradan geçen Murat nehri yöreyi doğal güzellikler açısından zenginleştirmiştir. Kaplıcalar; Ağrı il merkezine 60 kilometre, Erzurum il merkezine ise 55 kilometre uzaklıktadır.

Diyadin kaplıcaları, bikarbonatlı, klorürlü, sülfatlı, kalsiyumlu ve karbondioksitlidir. Romatizma, nöroloji, kemik, kireçlenme, siyatik, cilt ve metabolizma rahatsızlıklarına şifa olan kaplıcalar, termal turizm açısından büyük bir öneme sahiptir.

Ahmet Hani Türbesi

Ağrı-Doğubeyazıt'a 8 kilometre uzaklıkta olan Ahmet Hani Türbesi, İshak Paşa Sarayı'nın üst tarafında bulunmaktadır.  1651 yılında doğan ve şehrin filozofları arasındaki Ahmet Hani'ye ait olan türbe, çok sayıda insan tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Şehre gelen turistlerin de gezip gördüğü bir noktadır. Ahmet Hani Türbesi, otantik mimarisiyle görülmeye değerdir. korumaktadır.

Keşişin Bahçesi

İsfahan emirinin oğlu Kerem'in, Keşişin kızı Aslı'ya gönlünü kaptırdığı yerin Ağrı'daki Keşişin Bahçesi olduğu söylenir. Doğubeyazıt ilçesinde bulunan Keşişin Bahçesi, ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktadır ve İshak Paşa Sarayı'nın hemen altında yer alır.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip İçin TIKLAYIN!

      

 

(3271 kez okundu )

Ağrı Resimler

Ağrı Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

Ağrı'da Yaşam

henüz Sektor eklenmemiş