Anadolu Coğrafyası

Türkiye'nin Meşhur Kanyonları

Türkiye'nin Meşhur Kanyonları

Türkiye'nin Meşhur Kanyonları

Türkiye’nin meşhur kanyonları hangileridir? Özellikleri nelerdir ve nerelerde bulunmaktadırlar? Türkiye’de bulunan kanyonlar ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Anadolu coğrafyası oldukça zengin doğası ile bünyesinde çok sayıda kanyonu barındırmaktadır. Son zamanlarda giderek büyük ilgi gören kanyonlar dik ve derin yamaçları, heyecan veren yapılarıyla dikkat çeken görkemli yeryüzü şekilleridir.

Türkiyede bulunan kanyonların gizemli dünyasına yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Türkiye’de Kanyon Turizmi

safranbolu cam teras

Türkiyede kanyonların turizme açılmasında turizmin geliştiği bir yörede bulunmak ve ulaşım olanakları önemli rol oynamaktadır. Kanyonlar turistleri manzara seyretmek, doğa yürüyüşü, su sporları (kano, rafting), kaya tırmanışı, macera ve heyecan yaşamak gibi nedenlerle kendine çekmektedir.

Kanyon yamacını oluşturan kayaçların çeşitli özellikleri, bitki örtüsü, akarsu gibi çevre özellikleri kanyonların çekiciliklerini artırmaktadır.

valla kanyonu

Türkiye'nin bir kanyon cenneti… Dünyanın farklı coğrafyalarında olduğu gibi, Türkiye’de kanyonların bulunduğu sahalarda son zamanlarda manzara çekiciliğini sağlamak amacıyla cam teraslar yapılmaktadır. Kanyonlar manzara çekiciliği olarak büyük ilgi görmekle birlikte, turistler tarafından en çok doğa yürüyüşü, kano, rafting ve macera için tercih edilmektedir.

Türkiyede Bulunan En Büyük Kanyonlar

Türkiye’de kanyonların turizm destinasyonlarının odağında olmaları açısından özellikle kanyonlar bölgesi olarak isimlendirebileceğimiz, Kastamonuda Küre Dağları üzerinde, Karabük, Artvin, Antalya, Muğla, Uşak, Aksaray ve Erzincan da bulunmaktadırlar.

Kanyonlar çok sayıda macera ve doğaseverin, fotoğrafçının ve doğa sporlarından hoşlananların vazgeçilmez tutkuları arasında yer alıyor.

Türkiye’nin Kanyonlarının Listesi

Ihlara Kanyonu l Aksaray

Aksaray’a 35 kilometre mesafede olan kanyon, 10 km. uzunlukta olup Aksaray'ın en çok turist çeken lokasyonlarından birisidir. Bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle doğa, tarih, sanat ve kültürün bir arada buluştuğu Ihlara Vadisi, dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır. Kapadokya'nın doğa harikasıdır ve en önemli unsurlarından birisidir.

Vadide bulunan kaynak suları, elma bahçeleri ve kayalara oyulmuş manastırlar dikkat çekicidir. Kapadokya havzası içersinde yer alan vadi size farklı bir gezi ortamı yaşatacak güzellikte...

Karanlık Kanyon l Erzincan

karanlık kanyon

Erzincan ın Kemaliye ilçesinde bulunan Karanlık Kanyon, dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır. Doğa sporları ve dağcılığa çok elverişli sahada her yıl haziran ayında "Doğa Sporları Şenliği" düzenlenmektedir.

Sarp ve kayalıklar arasında kalan kanyon, görenleri şaşırtır. Kemaliyelilerin uzun yıllar süren çabaları sonunda 2002 yılında tamamlayabildikleri, kanyona paralel bir şekilde uzanan, "Taşyol" Türkiye'nin en ilginç yerlerinden birisi...

Çatak kanyonu l Kastamonu

çatak kanyonu

Asya kıtasının en büyük kanyonları arasında yer alan Çatak Kanyonu, Kastamonu - Azdavay ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Devrekâni Çayı üzerindeki kanyon ilçe merkezine 6 km olup  kanyonun zirve noktasındaki  cam terasa ulaştığınızda manzarasının benzersizliğine şahit olursunuz.

Çatak Kanyonu bozulmamış doğası ve harika ortamıyla görülmeğe değer güzellikte. 

Valla Kanyonu l Kastamonu

valla kanyonu

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Valla Kanyonu, ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Muratbaşı Köyünden orman içi patika yoldan 1,5 km. yürüyüş sonunda kanyona ulaşılıyor.

Devrekâni Çayı ve Kanlıçay ile birleştiği noktada başlayan Valla Kanyonu, Cide ilçesi istikametinde 12 km. uzunluğunda yan duvar kayalarının yüksekliği yer yer 800-1300 metreye ulaşan Türkiye'nin geçilmesi en zor kanyonlarından biridir.

Kanyon alanında çok sayıda yabani hayvan da barındırmakta olup manzarası büyüleyicidir. Gözetleme kulesi ile manzaranın keyfine varmak mümkün... Valla Kanyonu'na izinsiz, rehbersiz ve teçhizatsız girmeyin.

Ulubey Kanyonu l Uşak

ulubey kanyonu

Ulubey Kanyonu, Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisinde yer alan kanyonun uzunluğu 45 kilometre olup 170 metre derinliğe sahiptir. Ulubey Kanyonu, Uşak iline ortalama 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Kanyon üzerine yapılan seyir terası kanyona olan ilgiyi arttırmıştır.

Köprülü Kanyon l Antalya

köprülü kanyon

1973’te milli park ilan edilen Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat İlçesi  sınırları içinde yer almaktadır. Antalya’ya 85 km. mesafede bulunan kanyon, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri.

Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanlarından biri. Yaz aylarında çok sayıda kişi burada  rafting yapmakta. Meraklıları için hatırlatalım. Milli parkın yakınlarında  Selge Antik Kenti bulunuyor.

Cehennem Deresi Kanyonu l Artvin

cehennem deresi kanyonu

Artvin-Ardanuç karayolunun 25. kilometresinde karşınıza çıkacaktır kanyon. Dik patikalarla dolu olan Cehennem Deresi Kanyonu, Amerika'nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon'dan sonra dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır.

Saklıkent Kanyonu l Antalya

saklıkent kanyonu

Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekan size farklı bir deneyim sunacak.

Ersizlerdere Kanyonu l Kastamonu

ersizlerdere kanyonu

Kastamonu- İnebolu arasında yer alan İstiklal Yolu'nun önemli duraklarından biri Ersizlerdere Kanyonudur. Küre dağları üzerinde bulunan kanyon doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

2 km. kanyon, ülkemizin ekoturizmi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. 

Tokatlı  Kanyonu l Karabük

tokatlı kanyonu

Safranbolu’nun hemen yanı başında yer alan en önemli doğal güzelliklerinden birisidir Tokatlı Kanyonu... Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyü’nde, diğer ucu ise eski çarşıya kadar uzanır.

Kanyon içinde yapacağınız yürüyüş sizi dinlendirecek çünkü yürüyüş sırasında tertemiz havayla birlikte su ve kuş sesleri size eşlik edecek.

Şeker Kanyonu l Karabük

şeker kanyonu

Karabük - Yenice karayolu üzerinde bulunan kanyon, yürüyüş parkurları, rafting, kamp ve doğa sporları için elverişlidir. Toplam uzunluğu 6 km olan kanyonun giriş kısmında bulunan asmalı köprü dikkat çekicidir. 

Yazılı Kanyon l Isparta

yazıli kanyon

Yazılı Kanyon, Sütçüler ilçesinin içerisinde yer alan bir tabiat parkıdır. Doğal güzelliğinin yanında bitki ve hayvan çeşitliliği açısından zengindir. Tapınak ve kaya yazıtları ile dikkat çeken kanyon kral yolunun geçiş noktalarından birisi olarak kabul ediliyor.  

Şahinkaya Kanyonu l Samsun

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Altınkaya Baraj Gölü üzerinde bulunan Şahinkaya Kanyonu, büyüleyici  güzelliği ile insanlara doyumsuz bir manzara sunuyor. Vezirköprü’ye 13 km uzaklıkta olan kanyon, yaklaşık 1500 metre uzunluğunda olup, heybetiyle görenleri büyülüyor.

Şahinkaya Kanyonu ve çevresi, 2012 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş durumda.

Horma Kanyonu l Kastamonu

horma kanyonu

Batı Karadeniz, Küre Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer alan kanyon, Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesine 3 kilometre uzaklıkta... Kanyon üzerinde bulunan 3 kilometrelik büyüleyici ve etkileyici bir yürüyüş sizi bekliyor.

Kanyon üzerinde bulunan ahşap yürüyüş parkuru, zaman zaman 50-60 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor.

Kanyonun bitiş noktasında bulunan Ilıca Şelalesi'nden dökülen su sesleri ve çevredeki muhteşem atmosfer size iyi gelecek.

Önerilen Yazılar

>>> Türkiye'nin Şelaleleri

>>> Türkiye'de Gezilecek Yerler

>>> Türkiye'nin Milli Parkları

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap