Fotoğraf Çekerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Altın Kural

Bolu / Bolu

Image
Image
Image
Image
Image
Image Image Image Image Image

Fotoğraf Çekerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Altın Kural

Size bu yazımızda fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekerken öncelikle dikkat etmeniz gereken 7 altın prensipten bahsedeceğiz. Umarız bu özellikleri dikkate aldığınızda daha güzel fotolar çekersiniz. Deklanşöre basmadan önce mutlaka bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kompozisyon

Bir fotoğrafta kompozisyon yani çerçevelenen alan, ne kadar az objeden oluşursa, o kadar temiz bir görüntü oluşur ve fotoğraflanan obje, daha çok öne çıkar.

Kompozisyon, mümkün olan en sade halindeyken çerçevelenmelidir. Sadelik, en hoş fotoğrafların çıkmasını sağlar.

Işık

Işık, bir fotoğrafçı için hemen hemen her şeydir.  Gece ve gündüz durumlarına göre iyi bir flaş ayarı yapılmalı. Fotoğraf, yeteri kadar ışık almalıdır. Işığın fazla olması, fotoğrafın belli kısımlarında renkler fazla açık olur, hatta o bölgedeki detaylar kaybolur.

İdeal fotoğraflama saatleri, gün ışığı için ikindi suları diyebiliriz ama bu çok genel olur. Bununla birlikte gün doğarken ve batarken de ilginç fotoğraflar çekilebilir. Işığın seçimi, fotoğrafçının “ne yapmak istediğine” bağlıdır.

Doğallık

Hayal ettiğiniz kareye ulaşmak için fotoğrafını çekeceğiniz kişiyi doğal haliyle yakalamanız  için iyi bir iletişim becerisi gerekir. Kişilerin rahat ve doğal bir görünüme ulaşmasına yardımcı olunmalıdır.

Zamanlama

Makineyi düzgün tutarak seri karar vermeniz gerekir. Eğer hareketli bir obje çekilmek isteniyorsa, onun en etkileyici, zirvedeki hareketini fotoğraflamak gerekir. Örneğin bir futbolcunun topa vurduğu anı fotoğraflayabilmek en güzel sonucu verir.

Çerçeve

Bir karede objeler, merkeze yerleştirilmezse, genelde daha etkili sonuçlar alınır. Çoğu kez merkeze yerleştirilen bir küçük obje, kenarlara yerleştirilmiş bir objeden daha banal durur.

Açı

Fotoğrafçılıkta doğru açı, iyi fotoğrafın olmazsa olmazlarından birisi… Fotoğrafları değişik açılarla çekmek, ortaya çok farklı sonuçlar çıkartabilir.

Flaş

Flaş, her zaman düşük ışıkta kullanılmaz. Bazen güneşin çok yoğun olduğu zamanlarda, yağmur ve kar yağarken de flaş kullanmak iyi sonuç verebilir.

Fotoğrafçılıkta son zamanlarda yeni uzmanlık alanları ortaya çıkmıştır. Düğün fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı, portre fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı gibi… Doğal olarak her bir türün ayrı ayrı çekim yöntemleri vardır.

Işığınızın bol olması dileğiyle iyi çekimler…