Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon / Trabzon

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Altındere Vadisi Milli Parkı ve Sümela Manastırı

sumela manastiri

Trabzon'nun Maçka ilçesinde bulunan tarihi Sümela Manastırı her yıl yüzbinlerce  ziyaretçi çekmektedir. Altındere vadisine hakim sarp bir kayalık üzerine M.S 375 li yıllarda inşaa edilen  eser;  halk arasında "Meryem Ana" olarak anılmaktadır. Günümüze ulaşan bölümlerin büyük bir kısmı 19.yüzyılda yapılmıştır.

Manastır; öğrenci odaları, mutfağı, misafirhanesi, ayazması, kütüphanesiyle çok güzel bir şekilde korunarak günümüze kadar gelebilmiştir.

Trabzon'da öncelikle gezilmesi gereken çok önemli gezi rotalarından birisi olan Sümela Manastırı, restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile günümüzde yeniden ziyarete açılmış durumda.

Yemyeşil muhteşem ormanları ve bitki örtüsünün yanında Sümela Manastırını barındıran Altındere Vadisi Milli Parkı; Trabzon'un en önemli gezi rotaları arasında yer alıyor. 

Milli parka en yakın havalimanı Trabzon'da bulunuyor. Trabzon şehir merkezinden Maçka'ye dolmuş seferleri mevcut. Milli Park içinde doğayla içiçe manastırı ve çevreyi gezmek isteyenleri keyifli bir yürüyüş bekliyor.

Sümela Manastırı giriş ücreti 50 TL‘dir. 18 yaşın altındaki öğrenciler için bilet ücretsizdir. Trabzon Sümela Manastırı’nda müzekart geçerlidir.

Trabzon Nerede Kalınır? Trabzon Otel Fırsatları İçin Arayın!!!

Uzungöl Tabiat Parkı

uzungoltrabzon

Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin binbir tonu, rengarenk çiçekler, yayla serinliği... Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl'e düşürün. Uzungöl, dağların arasında saklanmış bir rota. Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırlarındaki Uzungöl, yılın her dönemi yağış alan bir bölge.

uzungoltrabzonda

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından akın akın bu muhteşem doğa harikasını görmeye gelen turistler Uzungöl'ün leziz alabalıklarından tadıp, etrafta bulunan tesislerde konaklayıp tabiatla başbaşa kalıyorlar.

Doğa içinde göl manzaralı yemyeşil muhteşem bir ortam sizi bekliyor. 

Trabzon Tanıtım Videosunu izlemek İçin Tıklayın

Trabzon Kalesi

trabzon kalesi

Şehre hakim ve yüksek bir  tepeye kurulan Trabzon kalesi; İmparator Aleksios tarafından 1300 lü yıllarda yaptırılmıştır. Aşağı, orta ve yukarı hisar olarak üç ana bölümden oluşan kale içinde günümüze kadar  gelmiş bir çok tarihi eser, hamam ve cami bulunmaktadır.

Bunlar arasında Andrea Klisesi, Pazarkapı Camii, Tophane Hamamı gibi eserler özellikle dikkat çeker. Kaleden Trabzonla birlikte Karadeniz'i çok farklı göreceksiniz.

Vazelon Manastırı

Hakkında çok da fazla bilgi bulunmayan manastır, il merkezine 40 km mesafededir. Bazı kaynaklarda Sümela Manastırı' nın Vazelon Manastırından elde edilen gelirle yaptırıldığı yazmaktadır.

Tarihte bir çok saldırılara maruz kalmış bu manastırı gezmeden buradan ayrılmayın deriz.

 Yeni Cuma Camii

yeni cuma camii

Trabzon merkezde bulunan kilise 13. yy da yaptırılmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon'un fethinden sonra camiye çevrilmiş olan kilise bugün Yeni Cuma Camii olarak hizmet vermektedir.

Cami olduktan sonra Hattat Hafız Hasan tarafından içine yazılan levhalar görülmeye değerdir.  Tarihe ve gezmeye meraklı gözleri buraya bekliyoruz.

Trabzon Müzesi

atatürk köşkü trabzon

Banker Kostaki tarafından 20.yüzyilın  başlarında yaptırılan konakta, Atatürk Trabzon ziyareti sırasında  burada kalmıştìr.  2001 yılında müzeye çevrilmiş yapı içerisinde bir çok eser bulunmaktadır. Trabzon gezinizde burayı da ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon Ayasofya Camii

trabzon ayasofiacamii

Kral l. Manuel tarafından yaptırılan kilise, Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında fethinden sonra camiye çevrilmiştir. Uzun yıllar camii olarak kullanılan Ayasofya, 1964 yılında müzeye çevrilmiştir. Şahane bir mimari ve deniz manzarası görmek için Trabzon'un Ayasofya'sını ziyaret etmelisiniz.

trabzon ayasofya 

Ayasofya 2013 yılında yeniden yapılan düzenleme ile  camii olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

Erikbeli Yaylası

erikbeli yaylası

Trabzon deyince akla Karadeniz, Karadeniz deyince akla tabi ki yaylalar gelir. Yayla turizmi Karadeniz'in belkemiğidir. Büyük bölümü Trabzon sınırları içerisinde olan yayla, macera ve doğa severlerin tercih edebileceği bir gezi rotası... 

Lapazan Yaylası

 

Trabzon'un Maçka ilçesinde 2200 metre yükseklikte bulunan eşsiz doğa güzelliği olan yayla, kamp severler için çok uygundur. Kamp yapabilir, yaylaya yakın köylerden taze taze yumurta, süt alabilir ve zamanın tadını çıkartabilirsiniz.

Atatürk Köşkü

 atatürk köskü

Ulu Önder Atatürk'ün Trabzon'a gelip kaldığı yer olan bu köşk Atatürk'ün ölümünün ardından müzeye dönüştürülmüştür.

Köşkün içince Atatürk'ün fotoğrafları, yatağı ile birkaç eşyası ve bazı önemli belgeler sergilenmektedir.

Sultan Murat Yaylası

sultan murat yaylası

Çaykara ilçesinde bulunan bu doğa harikası yaylaya Çaykara' da 25 km toprak yolla ulaşabilirsiniz. 1635 yılında Sultan 4.Murat İran Seferinden dönerken ordusu ile burada Cuma namazı kılmış ve bu sebepten bu yaylaya onun ismi verilmeye başlanmış.

Yaylada Osmanlı ordusuna ait bir subay ve 70 erden oluşan bir şehitlik de mevcut. Hem şehitlerimizi ziyaret edip onlara birer Fatiha okumak hem de eşsiz doğa güzellikleri içinde piknik ya da kamp yapıp dinlenmek isterseniz Sultan Murat Yaylası sizleri beklemekte.

Çal Mağarası 

Dünyanın en uzun  mağaralarından birisi olarak kabul edilen bu tabiat güzelliği, Trabzon'un Düzköy ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Mağaranın içinde bir de küçük bir dere akar.

2000 yılından bu yana turizme açık olan mağara siz değerli doğaseverlerin ziyaretlerini bekliyor. Mağarayı gezmek sizlere değişik bir deneyim yaşatacaktır.

Sera Gölü

 sera gölü

Trabzon'da Uzungöl ve Sümela gibi yerleri gördüyseniz mutlaka Sera Gölü'nü de görmelisiniz. Yemyeşil bitki örtüsü arasında 4 km uzunluğunda olan göl, Trabzon'un Akçaabat ilçesindedir.

Derecik vadisinde oluşan göl, sizleri şehrin gürültü ve karmaşasından uzaklaştıracaktır. Kuş sesleri eşliğinde gölün kenarında tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları TIKLAYIN

    

 

(3082 kez okundu )

Trabzon Resimler

Trabzon Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

Trabzon'da Yaşam

henüz Sektor eklenmemiş