Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak / Zonguldak

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Gökgöl Mağarası

zonguldakgokgol magarasi

Zonguldak şehir merkezine 5 km mesafede Zonguldak - Çaycuma karayolu üzerinde bulunan bu muhteşem doğal  güzellik gezilip görülmeye değer nitelikte... 875 metrelik bölümü ziyarete  açılan mağaranın toplam uzunluğu 3350 metredir. 

İçerisinde bulunan sarkıt ve dikitler ilginç oluşumlarıyla doğaseverleri  bekliyor.

Zonguldak Nerede Kalınır?

Zonguldak Otellerini Görmek İçin Tıklayın!!!

Cehennemağzı Mağaraları

zonguldak cehennemağzı mağarası

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan Cehennemağzı mağaraları her yıl binlerce turist çekmektedir. Ereğli Müzesi’ne bağlı örenyeri olarak faaliyet gösteren Cehennemağzı Mağaraları yanyana sıralanmış üç mağaradan oluşmaktadır.

Yunan mitolijisine göre Herkul altın postu bulmak için Cehennemağzı Mağarasına gelmiştir. Ereğli ismi de Heraclaeia isminden geldiği düşünülmektedir. Cehennemağazı mağaralarından bir kısmı olan Ayazma Mağarası mükemmel bir akustiğe sahip olup, aynı zamanda içinde konser bile verilmektedir.

Çayır Köyü Su Mağarası

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine 12 km mesafede bulunan bu doğal güzellik harikası mağara 1300 metre uzunluğunda ve içerinde botla gezilebilecek kadar geniş bir yeraltı nehrine de sahip.

İçerisinde bulunan sarkıt ve dikitler görülmeye değerdir. Aynı zamanda yeşillik bir alan içinde bulunan mağara piknik ve kamp için güzel bir alternatif.

Teion-Billasos Antik Kenti

Tarihi MÖ 1200’lü yıllara dayanan bu antik kent, Filyos Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü alanda, Teios tarafından kurulmuş ve ismi de oradan gelmektedir. Çoğu sular altında kalmış olan kentin birçok kısmı bugün halen devam eden arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılmaktadır.

Bir kilise, tapınak, su kemeri, tiyatro gibi kısımlar gün yüzüne çıkanlardır. Çaycuma, Filyos' ta bulunan bu antik tarihi kent sizi beklemektedir.

Ereğli Halil Paşa Konağı Müzesi

Halil Paşa tarafından 1870'li yıllarda Ereğli'de yaptırılan konak, 1998 den bugüne müze olarak hizmet vermektedir. Orhanlar Mahallesinde bulunan müzede, Zonguldak il sınırları içerisinde çıkartılmış birçok eser vardır. Bunlar arasında mezar stelleri, mermer sütunlar, madeni eşyalar, cam kaplar sayılabilir.

Müzede yöresel kıyafetlerin yanında yöre halkının kullandığı eski eşyaların sergilendiği etnografik bir bölüm de yer almaktadır.

Filyos Kalesi

Zonguldak'ın tarihi mekânlarında birisi de Filyos kalesidir. Romalılar tarafından yapılan kale, 2003 yılında restorasyonu yapılmış ve turizme kazandırılmıştır. Bu tarihi ve doğal güzelliklerini gördüğünüze değecektir.

 Kızılcapınar Baraj Gölü

Ereğli Kızlar Çayı üzerine kurulmuş olan bu yapay gölün çevresi çok güzel doğa manzarası barındırdığından dolayı mesire yeri olarak da kullanılmaktadır.

Kozlu Kaplıcası

Hastalar tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen kaplıca Ilıksı mahallesindedir. Kozlu’nun acı ve ılık suyunun mide ve bağırsaklara iyi geldiği söylenmektedir.

Fetih Çınarları

Ereğli ilçesinde yer alan bu doğal güzellik mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in emri ile İstanbul’u fethinden hemen sonra dikilen 8 adet çınardan oluşan bu alan koruma altındadır.

Sosyal Medya Hesaplarımız İçin TIKLAYIN

  

 

(3542 kez okundu )

Zonguldak Resimler

Zonguldak Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş