Uşak'ta Gezilecek Yerler

Uşak / Uşak

Uşak'ta Gezilecek Yerler

Uşak Arkeoloji Müzesi

1970 yılında kurulan Uşak Arkeoloji Müzesi ilin çeşitli yerlerinden çıkartılmış tarihi eserlerle donatılmıştır.  Teşhir salonlarında Eski Tunç Çağından, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma; testiler, baltalar, kaplar, camlar, mezar stelleri, yazıtlar adak stelleri, heykeller bulunmaktadır.

Blaundus ören yerinden getirilen heykeller de müzede bulunmaktadır. “Karun hazinesi” olarak bilinen Lidyalılara ait eserlerde müzede sergilenmektedir.

Uşak Otel Rezervasyon İçin Tıklayın!!!

Uşak Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi

Asıl adı Kaftancızade Konağı olan bina günümüzde Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir. 1978 den beri müze olarak kullanılan iki katlı ahşap binada yöresel kıyafetler, kilimler, eski silahlar ve halılar sergilenmektedir. Aynı zamanlda Atatürk' ün bazı kişisel eşyaları ve fotoğrafları da bulunmaktadır.

Kurtuluş Savaşı yıllarında karargah binası olarak kullanılan konak, 1922 yılında yapılan büyük taarruz sırasında Atatürk, esir alınan Yunanlı general Trikopis ile bu evde görüşmüştür.

Uşak Bedesteni

Tam olarak kim tarafından yaptırıldığı bilmeyen bedesten, 1901 yılında İtalyan bir mimar tarafından kesme taştan dikdörtgen planlı yapılmıştır.

1980 yıllarda yeniden restore edilen yapının iki kapısı vardır. Uşak şehir merkezinde bulunan bedesten günümüzde sarraflar çarşısı olarak hizmet vermektedir.

Burma Camii

Uşak kent merkezinde Küme Mahallesinde bulunan cami’nin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber Evliya Çelebi' nin seyahatnamesinde Hacı Mustafa Cami olarak geçmektedir.

Yapım yılı ise 1572 kabul edilmektedir. Minaresi burma yivli denilen tarzda inşa edildiği için bu isimle anılmaktadır.

Evrenli Doğal Parkı

Sivaslı ilçesinde bulunan bu eşsiz doğa güzelliği park doğal güzelliğiyle sizleri büyüleyecektir. Çam ağaçlarının gölgesinde dinlenmek ve piknik yapmak isterseniz burası tam size göre. 

Ilıcak Subaşı Parkı

Uşak'ın İzmir çıkışında bulunan bu doğal güzellik alanı, yıllardır Uşak'ta piknik yapmak deyince akla ilk gelen yerdir. Çok geniş bir alan kaplayan parkın içinde tenis kortları, futbol sahaları, yüzme havuzu, çocuk alanları bulunmakta.

Uşak Kaplıcaları

Uşak’ın en önemli sağlık, tatil ve gezi rotaları arasında yer alan kaplıcalarını her yıl binlerce turist ziyaret  etmektedir. 

Bunlar arasında Ulubey ilçesinde yer alan Aksaz  Kaplıcası, Banaz ilçesine 7 km. mesafedeki Hamamözü Kaplıcaları, Uşak –İzmir karayolu üzerinde bulunan Örencik Kaplıcası  öne çıkmaktadır. Bu  kaplıcalara gidip hoş vakit geçirebilir hem de sularında şifa bulabilirsiniz.

Tarihi Uşak Evleri

Uşak'ta 86 tane koruma altına alınmış tarihi ev vardır. Bunların genellikle birinci katları taş, ikinci katları ise ahşaptır.

Kurtuluş, Karaağaç ve Işık Mahallelerinde bulunan bu evler, cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar gelebilmişlerdir.

Clandras Köprüsü ve Şelalesi

Uşak’ın Karahallı ilçesinde yer alan  tarihi köprü Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce Frigyalılar tarafından yapılmıştır.

Köprünün uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metredir. Köprünün yanında Karahallı Elektrik Santrali vardır. Santralden boşaltılan su  17 metre yükseklikten dökülmektedir. Clandras Köprüsü ve çevresi bölge için önemli bir mesire yeridir.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip İçin TIKLAYIN!

       

(1821 kez okundu )

Uşak Resimler

Uşak Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş

Anadolu Ulaşım