Turlar ve Geziler

Anadolu Efsaneleri & Defnenin Gözyaşları

Anadolu Efsaneleri & Defnenin Gözyaşları

Anadolu Efsaneleri & Defnenin Gözyaşları

Şehir efsaneleri vardır dilden dile dolaşan asırlardır Anadolu'nun her bir köşesinde... Size bu yazımızda inanılması gerçekten zor olan ilginç anlatılar içeren olaylardan birisi olan Defnenin efsanesinden bahsediyor olacağız.

Anadolu’nun ve Akdeniz’in kadim kentlerinden Antakya şehir merkezinde bulunan Harbiye Şelalelerinin ardında gizemli  mitolojik bir öykü dillendirilir nesilden nesile...

Hikayeye göre Kral Zeus’un ışık tanrısı oğlu Apollon bir gün ırmak kenarında gezinirken güzeller güzeli Daphne (Defne) adında bir su perisine rastlar.  Güzeller güzeli Daphne’yi görür görmez aşık olur.

defnenin gözyasi

Su perisi Daphne, gönlünü bir tanrıya kaptırmamak için kendine söz vermiştir ve Apollon’dan kaçmaya başlar. Apollon Daphne’nin peşini bırakmaz. İşte tam da o anda Daphne “Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni koru” diyerek yalvarır.

Bu içten yapılan yakarış üzerine vücudunun ağırlaştığını ve odunlaştığını hisseder. Göğsünü gri bir kabuk kaplar, kokulu saçları yapraklara dönüşür, kolları dallar halinde uzar, körpe ayakları kök olup toprağın derinliklerine doğru kök salar. Güzel su perisi bir anda defne ağacına dönüşüverir.

Gördükleri karşısında oldukça şaşıran Apollon, Daphne’nin ağaç oluşunu hayret ve üzüntü ile seyreder. Sonra da sarılır ve sert kabukları altında sevgiyle çarpmakta olan kalbinin atışlarını duyar ve ona şöyle seslenir:

“Defne, bundan sonra sen, Apollon’un kutsal ağacı olacaksın. Solmayan ve dökülmeyen yaprakların, başımın çelengi olacak. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafere ulaşanlar, hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler. Şarkılarda, şiirlerde adımız yan yana geçecek." 

defne

Tarih boyunca barışı, saygınlığı ve zaferi simgeleyen defne ağacı  zamanla güzel ilimiz Hatay’ın sembollerinden birisi  olur.

Önerilen Yazılar

>>> Türkiye'nin Yeraltı Şehirleri

>>> Türkiye'nin UNESCO Miras Listesi

>>> Anadolu'nun Taş Köprüleri

>>> Türkiye'nin En Büyük Gölleri

 

ANADOLUYUGEZİYORUM.COM

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN!

    

0 Yorum

Yorum Yap