Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Osmaniye / Osmaniye

Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri

image

Şehir merkezine 7 km. mesafede bulunan şelale, çam ve çınar ağaçlarının bulunduğu Karaçay vadisinde  bulunmakta... Karaçay 25 m. yükseklikten aşağı dökülürken eşsiz bir güzellik ve manzara oluşturur. Suların döküldüğü alanda zamanla bir göl oluşmuştur.

Karaçay Akdeniz’e has doğal bitkilerin yetiştiği bir mekan aynı zamanda piknik, mesire ve trekking alanıdır. Mesire alanında  gezginlerin ihtiyaçlarını karşılayan tesisler bulunmaktadır.

Şarlak Şelalesi

image

Doğal sit alanı olan Şarlak şelalesi; Sumbas ilçesinin Kesiksuyu çayı üzerinde bulunmakta olup, yerli ve yabancı turistler için gezilip görülmeğe değer nitelikte. Koruma altına alınmış bulunan şelale görüntü güzelliği olan ve piknik yapmaya elverişli alandır.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

image

Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan alan, Osmaniye ilinin Kadirli ilçesinin sınırları içinde bulunmakta olup, 1958 yılında "Milli park"  ilan edilmiştir. Park içersinde Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait çok önemli eserlerin yanında; dağ yürüyüşü, kamp ve piknik alanları vardır.

Ceyhan nehri kıyısında ki milli park, Osmaniye'ye 33 km. mesafededir. Milli park; gerek şehir halkı  gerekse turistler için önemli bir gezinti ve dinlenme alanıdır.

Ala Camii

image

Kadirli ilçesinde bulunan camii; Roma Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinden izler taşır.  Daha önceki dönemlerde manastır ve kilise olarak kullanılan yapı Dulkadiroğlu  Kasım Bey tarafından camiye çevrilerek “Alaüddevle Mescidi” adı verilerek  bir mihrap, bir minare eklenmiştir.

Osmanlı asırlarında camii ve medrese olarak kullanılan eserin, 2007 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanmış yapı; Osmaniye’nin önemli  tarihi ve kültürel mirasları arasında yer almaktadır.

Kastabala Hierapolis Antik Kenti

image

Osmaniye'nin 12 kilometre güney doğusunda bulunan Kastabala antik şehri,  Ceyhan nehri kenarından kurulu eski bir yerleşim sahasıdır. Sur ile çevrili olması  kent yerleşiminin önemini yansıtmaktadır.

Antik kentin içinde kale, tiyatro, hamam, dükkanlar ki adet kilise  inşa edilmiştir.

Kırmıtlı Kuş Cenneti

image

Osmaniye'de gezilecek yerler arasında  ilk sırada gelen alanlardan birisi olan Kırmıtlı Kuş Cenneti; Osmaniye Kadirli yolu üzerindedir.  Osmaniye'nin Kırmıtlı Beldesi'nde yer alan kuş cenneti, yaklaşık 200 farklı kuş türüne  ev sahipliği yapmaktadır. 

Osmaniye'ye 15km. olan sahaya minübüslerle 20 dakika gibi kısa sürede ulaşmak mümkün.

Kent Müzesi

image

Yeni restore edilen tarihi bir binada hizmet veren müzede; Osmaniye’nin sosyal hayatı, ticareti, siyaseti, tarihi, sanatı, tarımı kısaca geçmişi her yönü ile çeşitli objelerle insanlara tanıtılıyor. Her gün yüzlerce kişi müzeyi ziyaret ederek Osmaniye’yi değişik yönleriyle tanıma fırsatı buluyor.

Kent Müzesi; içerisinde ayrıca arasta çarşısı, kent dükkânları, kent arşivi, kahve, şor odası, geçmişten günümüze Osmaniye, Yedi Ocak Diaroma, eğitim atölyesi gibi bölümler dikkat çekmektedir.

Almanpınar Yaylası

image

İlçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan yaylaya asfalt  yolla kolaylıkla ulaşılabilmektedir.  Özellikle yaza mevsiminde yoğun ilgi gören yayla soğuk suları, serin havası, yeşilliği ve muhteşem doğası ile görenleri büyüler.

Yayla Bağ ve bahçelerin arasında bulunmakta olan yaylada,  halkın ihtiyaçlarını karşılamak üzere bazı tesisler vardır.

Berke Barajı

image

Ceyhan Nehri üzerinde kurulmuş olan baraj 2002 yıllında hizmete açılmıştır. Baraj 201 metre yüksekliği ile Türkiye’de en yüksek barajlarından birisidir.

Çok güzel iki tünelden geçip baraja ulaşılmaktadır. Buradan manzarayı görebilir fotoğraf çekebilirsiniz. Barajın büyüklüğü ve muhteşem görüntüsü görenleri insanı büyülüyor.

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN

image  image  image

 

(2222 kez okundu )

Osmaniye Resimler

Osmaniye Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş

Osmaniye Gezisi

henüz Sektor eklenmemiş