Burdur'da Gezilecek Yerler

Burdur / Burdur

Burdur'da Gezilecek Yerler

Salda  Gölü

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, görülmeğe değer muhteşem manzarasıyla kentin en çok turist çeken büyüleci alanlarından birisi...

Turkuaz suyu ve beyaz sahiliyle Türkiye'nin Maldivleri olarak kabul edilen göl;Yeşilova ilçesine 5 km, Burdur'a ise 75km. 

Burdur Nerede Kalınır? Burdur Otel Fırsatları İçin Tıklayın!

Sagalassos Antik Kenti

Antik dönemde Pisidia olarak bilinen bölge, anıtsal yapıları ile son derece iyi korunmuş durumdadır. Bin yıllık seramik üretimi ile Sagalassos, antik dönemlerdeki en uzun seramik üretimi merkezi olarak kabul görmektedir.

Roma Hamamı, Agora çeşmeleri, Hadrian Çeşmesi, Geç Helenistik Çeşme, Neon Kütüphanesi, Agora dükkânları, Sütunlu Cadde, Bouleuterion, Heroon, Antoninler Çeşmesi, Makellum ve Odeion gibi anıtsal merkezin kentsel dokusunu oluşturan yapılar oldukça iyi korunmuş durumda bulunmuşlardır.

Burdur Saat Kulesi

19.yüzyılın ilk yarısında 1830 yılında Konya valisi tarafından  bölgede ilk analog saat olarak yaptırılmıştir. 1914 depreminde yıkılan saat kulesi Kâhyaoğlu Hacı Ali Emir Bey tarafından 1937 yılında yeniden onarılmıştır.

Kule kare plana sahiptir ve kesme taştan inşa edilmiştir. 35 m. yüksekliğinde olan kulede  her biri şehrin dört yanına bakan dört saat dikkat çeker.

Burdur Gölü

Burdur ve Isparta arasında yer alan göl Türkiye’nin 6. büyük gölüdür. Çok sayıda kuş türünün bulunduğu göl, kuş gözlemciliği, yelken sporu, plajda dinlenme gibi birçok aktivitenin gerçekleştirilebilecek bir alan.

Burdur Arkeoloji Müzesi

1969 yılında açılan müze, zengin kalıntıların bir araya toplandığı 60 binden fazla koleksiyonuyla Türkiye'nin sayılı müzelerinden biridir.

Burdur Arkeoloji Müzesinde özellikle;  Sagalassos ve Kremna Antik Kentleriyle Hacılar Höyük'ten gelen kalıntılar Burdur Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

 İnsuyu Mağarası

Türkiye'de turizme  ilk açılan mağaralardan birisi olan İnsuyu Mağarası,  Burdur'a 13 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kalker tortulanmalarından oluşmuş sarkıt ve dikitler sizi şaşkına uğratacak ve hayranlığınızı kazanacak.

Harika atmosferi olan mağaranın şeker ve mide hastalığına da  iyi geldiğine inanılmaktadır.

Kibyra Antik Kenti

Kibyra, Gölhisar ilçesinde bulunan  Antik Çağ Anadolu’sunun en görkemli 12-13 bin kişilik kapasiteli stadyumu, bazilika, agora, hamam, gymnasion, meclis binası,  tiyatro ve meclis binası ile planlı anıt mezar, yuvarlak kuleli tak ve su yolları bulunmaktadır.

Meclis binası/orkestranın tam merkezinde kırmızı, yeşil ve beyaz mermerlerden yapılmış, yılanlardan oluşan saçları ve insanları taşa çeviren bakışlarıyla Medusa Anadolu’da tektir. Kibyra’dan çıkarılan eserler Burdur Müzesinde sergilenmektedir.

 Burdur Doğa Tarihi Müzesi

Burdur şehir merkezinde bulunan mekan restore edilerek, Doğa Tarihi Müzesine dönüştürülmüştür. Burdur’un Kemer ilçesi Elmacık köyünde yapılan fosil kazılarında ortaya çıkan canlılara ait kalıntılar sergilenmektedir.

Ziyaretçilerine 2014 yılında kapılarını açan Burdur Doğa Tarihi Müzesi, tarihe ışık tutuyor.

Sosyal Medya Hesaplarımız İçin TIKLAYIN

  

 

(1915 kez okundu )

Burdur Resimler

Burdur Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş