Batman'da Gezilecek Yerler

Batman / Batman

Batman'da Gezilecek Yerler

Hasankeyf Ören Yeri

Batman ile Mardin arasında bulunan Hasankeyf, Dicle Nehri’nin ikiye ayırdığı bir ilçe. Roma Dönemi’nden kalan Hasankeyf Kalesi, Hasankeyf Mağaraları ve Dicle Nehri boyunca sıralanan tarihi yapılar oldukça ilgi çekici.

Vadileri, kanyonları, mağaraları ile tarihine hayran kalacaksınız. Gerçekten görmeye değer bu eski yerleşim yeri.

Batman Nerede Kalınır?

Batman Otelleri Rezervasyon İçin Arayın!

Hasankeyf Mağaraları

batmanhasankmagara

 

Batman'ın gezilesi yerlerinden birisidir burası. Binlerce yıl öncesinde kayalıkları oyarak ev yapan insanların o zamanki yaşayışlarını görmek isteyenlerin ilgi duyacağı bir gezi rotası. 

Hasankeyf Kalesi

Bizanslılar tarafından inşa edilen kale Abbasiler, Mervaniler, Hamdaniler tarafından da kullanılmıştır.  Dicle Nehri' nin hemen yanında bulunan bu eşsiz tarihi güzellik, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olmalıdır.

Zeynel Bey Kümbeti

Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış olup Akkoyunlu Beyliği devrinden (1460-1487) kalma bir anıt mezardır. Hasankeyf ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır.

Anadolu’daki anıt mezar geleneğinin ilk örneği olan Zeynel Bey Kümbetinin kuzey kapısı üzerindeki kitabede “11 Ağustos 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşında şehit düşen Bahadır Han Hasan Bey in oğlu Zeynel Bey için yapıldığı” anlatılır.

Daire planlı mezar odasının üzerinde, dıştan daire plan içten de sekizgen plan devam edilerek esas gövde yapısı yükseltilmiştir. Tavanı kubbe şeklinde olup konik bir külahla örtülüdür.

On Kemerli Köprü

Batman kent merkezine 7 km. mesafede Batman Çayı üzerinde yapılan ve on kemerli olan köprü, tren geçişini sağlamayla birlikte, insan ve hayvanların geçişini de sağlamaya uygun biçimde inşa edilmiştir.

1944 yılında hizmete açılmıştır. Bu köprünün ayrı bir özelliği de, İkinci Dünya Savaşının bütün şiddetiyle devam ettiği 1939-1944 yılları arasında yapılmış olmasıdır.

İbrahim Bey Camii

ibrahimbeycami

Batman’ın Kozluk ilçesinde bulunan camii, 1705 yılında Garzan Aşiretinden Murtaza bey oğlu İbrahim bey tarafından yaptırılmıştır. Caminin minaresi beş kenar bir kaide üzerine yapılmış olup minare çift yollu olarak inşa edilmiştir.

İmam Abdullah Türbesi

Hasankeyf Köprüsüne girişte soldaki tepe üzerinde bulunan türbe Hasankeyf kuşatması sırasında şehit olan İmam Abdullah’a ait bir türbedir. İmam Abdullah Hz. Muhammed’in amcasının oğlu Caferi Tayyar’ın oğludur.

İmam Abdullah bölgede büyük bir saygı görmekte Bu türbeye yöre halkı tarafında ziyaret edilip dua ederler.

Seyyid Bilal Türbesi

Gercüş ilçesinin Vergili köyünde bulunan türbe, Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Hüseyin’in soyundan gelen Seyyid Bilal’e aittir. Türbeye gelenler dua edip adak adarlar.

Türbeye Türkiye’nin dört bir yanında ziyaretçi akını olur. Her sene eylül ayının 2. Haftasında anma etkinliği organize edilmektedir.

Sosyal Medya Hesapları İçin TIKLAYIN

    

 

(922 kez okundu )

Batman Resimler

Batman Videolar

henüz konaklama eklenmemiş
henüz Restaurant&Cafe eklenmemiş
henüz Aktivite eklenmemiş
henüz Sektor eklenmemiş